Ogólne

Kwarantanna, izolacja i nadzór epidemiologiczny – czym się różnią?

5/5 - (3 votes)

W związku z pojawieniem się koronawirusa w mediach często pojawiają się takie pojęcia, jak kwarantanna, izolacja i nadzór epidemiologiczny. Co oznaczają? 

Kwarantanna

Kwarantannie poddawane są osoby, u których nie występują żadne objawy, ale miały kontakt z osobą zarażoną lub taką, co do której istnieje podejrzenie, że mogła się zarazić. Także osoby powracające z zagranicy mogą zostać poddane kwarantannie, jeśli wracają z kraju, w którym występuje duża ilość zakażeń. Obecnie (stan na 18 marca 2020 roku) granice Polski są zamknięte dla cudzoziemców, a wszystkie osoby, które wracają do Polski, muszą odbyć kwarantannę właśnie ze względu na ryzyko zakażenia za granicą. Można wyróżnić kwarantannę domową, kiedy obowiązuje zakaz opuszczania domu lub mieszkania, oraz kwarantannę w specjalnie do tego celu przystosowanym i odizolowanym budynku. Taka forma stosowana jest wtedy, gdy kwarantannie poddane musi być wiele osób na raz. Budynek musi spełniać wszystkie wymagania ustawowe oraz być strzeżony przez ochronę, policję lub inne służby. Rekomendowany czas, jaki powinna trwać kwarantanna, to 14 dni. Jeśli podczas tego czasu wystąpią jakiekolwiek objawy, mogące świadczyć o zakażeniu – należy natychmiast daną osobę przewieźć na oddział zakaźny w szpitalu oraz powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną. 

 Kwarantanna, izolacja i nadzór epidemiologiczny - czym się różnią?

Przeczytaj także: Zasiłek w przypadku kwarantanny – czy otrzymamy świadczenie z ZUS?

Nadzór epidemiologiczny

Nadzór epidemiologiczny podobnie jak kwarantanna powinien trwać 14 dni. Poddane są mu osoby zdrowe, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale na przykład przebywały w tym samym budynku. Do konieczności objęcia nadzorem epidemiologicznym kwalifikuje się poprzez przeprowadzenie wywiadu. Na tej podstawie stwierdza się, czy sana osoba, która pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym, może prowadzić normalne życie społeczne i pracować – czy też zaleca się zmianę trybu pracy na zdalny i ograniczenie kontaktu z innymi osobami. Osoba objęta nadzorem epidemiologicznym pozostaje pod stałą obserwacją i dwa razy dziennie mierzy się jej temperaturę. W Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi można przeczytać:

nadzór epidemiologiczny – obserwację osoby zakażonej lub podejrzanej o zakażenie, bez ograniczenia jej swobody przemieszczania się, wykonywanie badań sanitarno-epidemiologicznych u tej osoby w celu wykrycia biologicznych czynników chorobotwórczych lub potwierdzenia rozpoznania choroby zakaźnej oraz zebranie, analizę i interpretację informacji o okolicznościach i skutkach zakażenia (nadzór indywidualny), jak i stałe, systematyczne gromadzenie, analizę oraz interpretację informacji o zachorowaniach lub innych procesach zachodzących w sferze zdrowia publicznego, wykorzystywane w celu zapobiegania i zwalczania zakażeń lub chorób zakaźnych (nadzór ogólny).

Izolacja

Izolacja jest czymś więcej niż kwarantanna – polega na całkowitym odizolowaniu osoby, u której stwierdzono zakażenie. Odbywa się to w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, najczęściej jest to szpitalna izolatka. Z osobą odizolowaną może kontaktować się jedynie specjalnie przeszkolony personel w odzieży ochrony biologicznej. Izolacja ma za zadanie zapobiec zarażeniu kolejnych osób. Według Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, izolacja to:

odosobnienie osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.

Kwarantanna, izolacja i nadzór epidemiologiczny 

Kwarantanna, izolacja i nadzór epidemiologiczny to procedury wprowadzone po to, aby jak najskuteczniej przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa. Często stosowane są prewencyjnie – kwarantannę w niektórych przypadkach zaleca się osobom, które mogły, ale nie musiały mieć kontaktu z zakażoną osobą. Lepiej bowiem przejść ją niepotrzebnie, niż zbagatelizować problem i zachorować.

Przeczytaj także: Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC