Ogólne, Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Opony zimowe – czy będą obowiązkowe?

5/5 - (4 votes)

W wielu Państwach Europy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa. Choć dyskusje na ten temat trwają od lat, w Polsce wciąż nie ma takiej konieczności. Czy nowy parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego zmieni tę sytuację? Czy opony zimowe będą obowiązkowe?

Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

W listopadzie bieżącego roku (2019r. ) powołano nowy parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. O jego kompetencjach i planach przeczytasz w artykule: Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego – czy jest potrzebny? Wiadomo jednak, że zajmie się on między innymi takimi sprawami, jak obowiązek wymiany opon na zimowe. Jak dotąd wiadomo jedynie, że proponuje on, aby opony zimowe były wymagane między 1 listopada a 30 marca. Niedopełnienie obowiązku i jazdę w tym czasie na letnich oponach karane byłoby mandatem wysokości 500 zł. Tymczasem Ministerstwo Transportu nie wykazuje poparcia dla tego pomysłu – czy zatem wejdzie on w życie?

Czy pomysł na wprowadzenie obowiązku wymiany opon na zimowe spotyka się z poparciem ze strony wulkanizatorów?

Choć wprowadzenie obowiązkowej wymiany opon dałoby gwarancję przypływu klientów do serwisów wulkanizacyjnych, ich pracownicy i właściciele patrzą na pomysł nieufnie. Dziś, mimo braku nakazu, opony wymienia według szacunków 95% kierowców. Nakaz miałby służyć zmotywowaniu pozostałych 5% do wymiany. Tymczasem sami kierowcy wskazują na fakt, że większość osób, które rezygnują z wymiany, rzadko korzysta z samochodu i nie robi tego, gdy jest ślisko. Wulkanizatorzy natomiast zwracają uwagę na fakt, że wymiana opon na zimowe musiałaby zacząć się już we wrześniu, kiedy za oknami jeszcze widać ślady lata. Inaczej obsłużenie tak dużej ilości klientów nie byłoby możliwe. Już teraz, kiedy nakaz nie wszedł w życie, pracę nad wymianą opon zaczynają w październiku, a kalendarze wulkanizatorów są przepełnione. 

Opony zimowe - czy będą obowiązkowe?

Ministerstwo Transportu o nakazie wymiany opon

Przeciwko obowiązkowej wymianie opon jest Ministerstwo Transportu. Z takim stanowiskiem nie zgadza się parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wg jego przedstawicieli kierowcy, którzy nie zmieniają opon na zimowe, stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych kierowców i przechodniów. W sytuacji, kiedy zdania na ten temat są podzielone, wątpliwe wydaje się wejście w życie nowego przepisu w najbliższym czasie. Na pewno nie pojawi się on w nadchodzącym sezonie, choć niektóre prognozy długoterminowe mówią o nadchodzącym załamaniu pogody.

Przeczytaj także: Czy czeka nas zima trzydziestolecia?

Zimowe opony obowiązkowe w innych krajach Europy. Jednak nie wszędzie tam, gdzie się on pojawia – jest kategoryczny. Bezwzględny nakaz wymiany opon na zimowe występuje w krajach, takich jak:

  • Estonia – od 1 grudnia do 1 kwietnia (czas ten może zostać skrócony lub wydłużony, w zależności od warunków pogodowych);
  • Finlandia – od 1 grudnia do końca lutego;
  • Litwa – od 1 listopada do końca marca;
  • Łotwa – od 1 grudnia do końca lutego;
  • Słowenia – od 15 października do 15 marca;
  • Szwecja – od 1 grudnia do końca marca;
  • Rumunia – od 1 listopada do końca marca;
  • Francja – tylko na terenie Alp francuskich.

W wielu jednak krajach spoza tej listy obowiązuje nakaz zmiany opon uzależniony od warunków panujących na drogach. Jeśli prognozy mówią o nadchodzącej zimowej pogodzie – opony należy wymienić. Czas, w którym obowiązuje nakaz jest bardzo zmienny. Jeśli zima utrzymuje się długo – ulega on przedłużeniu. Jeśli natomiast pogoda się poprawia, znów możliwa jest jazda na letnich oponach. Do takich państw należą:

  • Austria,
  • Czechy,
  • Chorwacja,
  • Luksemburg,
  • Niemcy,
  • Słowacja.

Obecna sytuacja w Polsce

W Polsce obecnie obowiązku wymiany opon na zimowe nie ma. Jedyny wymóg związany z oponami dotyczy głębokości bieżnika – nie może on wynosić mniej niż 1,6 mm. Po nowelizacji ustawy konieczna byłaby głębokość 4 mm. Na razie jednak nie zapowiada się, aby zmiana weszła w życie.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC