Ogólne, Wiadomości

Pogoda płata figle – co zrobić aby nie popsuła wakacji?

Synoptycy zapowiadają długie i gorące lato. Już w maju niespodziewanie temperatura wzrosła a upały niespotykane o tej porze roku szybciej niż zwykle obudziły myśli o urlopowych wycieczkach. Często wakacje zaplanowane są dużo wcześniej a noclegi zarezerwowane jeszcze wiosną – ale wiele osób do urlopu podchodzi spontanicznie i wciąż jeszcze nie ma sprecyzowanych planów.

Pogoda długoterminowa – prognozy na lato

W opinii specjalistów czeka nas długie i gorące lato. Taka prognoza pozwala myśleć, że urlop w Polsce jest dobrym pomysłem. Dziś ceny w najbardziej obleganych kurortach na terenie kraju niewiele różnią się od tych zagranicznych, które dawniej były uważane za luksus – ale coraz większa świadomość i rozwój miejscowości turystycznych w Polsce – kuszą swoją atrakcyjnością wiele osób. Natomiast wynajęcie dwuosobowego pokoju na weekend w Sopocie to niemal taki sam koszt jak pobyt w tym samym czasie w Egipcie. W obu przypadkach trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu około 500zł (przy założeniu, że chcesz zostać na weekend). Co więc wziąć pod uwagę wybierając cel wakacji?

Oprócz długości podróży – zaskoczyć Cię może pogoda. Mimo, że długoterminowe prognozy przewidują dużą ilość słońca latem – to z łatwością można też znaleźć informacje o tym, że zderzenie gorących mas powietrza może powodować nawałnice, burze i gwałtowne opady. Jeśli więc planujesz krótki wypoczynek, na przykład weekendowy, z jednym noclegiem – opalanie i spacery górskie mogą byś skutecznie udaremnione przez nagłe załamanie pogody. Nie będzie ono prawdopodobnie długo trwało – ale wystarczy, żeby popsuć wypoczynek. Możesz co prawda wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji i w ostatniej chwili odwołać wyjazd – ale mimo odzyskania pieniędzy – nie wypoczniesz tak, jak planowałeś. Warto więc przemyśleć plany urlopowe i zastanowić się, czy nie będzie bezpieczniej wybrać odleglejsze miejsce, w którym pogoda przez całe lato jest gwarantowana i choć podróż potrwa dłużej – będziesz mieć pewność, że wypoczniesz nad hotelowym basenem lub udasz się na długi spacer po górach.

Ubezpieczenie mieszkania

Nie tylko wycieczki mogą być popsute przez chwilowe załamania pogody. Lato to czas upałów – ale nagła nawałnica może także być skutkiem zniszczeń w mieszkaniu lub domu – a najbardziej narażona jest rozpoczęta budowa. Niedostatecznie dobrze zabezpieczony dach powstającego dopiero budynku może znacznie opóźnić prace. W takiej sytuacji dobrze jest mieć wykupione ubezpieczenie domu w budowie, które nie przyspieszy zatrzymanych prac ale dzięki niemu nie poniesiesz kosztów związanych ze zniszczeniami. Również mieszkanie może ucierpieć przez pogodę – podczas burzy łatwo o zalanie lokalu, wystarczy przecież, że wychodząc zostawisz otwarte okno – aby komputer, który stał nieopodal, został poważnie uszkodzony przez gwałtowny deszcz. Jak szeroka powinna być ochrona gwarantowana przez polisę? Podczas takich różnic temperaturowych i nagłych załamań pogody – na pewno warto pomyśleć o wykupieniu dodatków do istniejących ubezpieczeń – inaczej lato, które ma być czasem odpoczynku i relaksu – stanie się powodem niespodziewanych kosztów finansowych. Jeśli nie wiesz, jak zadbać o bezpieczeństwo na wypadek zdarzeń związanych z pogodą – najlepiej skontaktuj się z agentem, który podpowie Ci, jaka polisa lub dodatkowa umowa może Ci się przydać.

 

pogoda lato

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC