Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób XXI wieku. Walczą z nią lekarze na całym świecie i choć w wielu przypadkach jest ona wyleczalna – często wymaga to całkowitej zmiany trybu życia chorego, co jest bardzo trudne i nie zawsze możliwe. Duża ilość przypadków zachorowań na całym świecie powoduje, że pojawia się dylemat: czy cukrzyca jest przeszkodą w zakupie ubezpieczenia turystycznego?
Ubezpieczenie turystyczne a choroby przewlekłe
Zachorowanie na cukrzycę oznacza stałe przyjmowanie leków i ryzyko większej ilości wypadków. Chory może bowiem na przykład nieoczekiwanie zasłabnąć. Dlatego dla towarzystwa ubezpieczeniowego polisa dla osoby z cukrzycą niesie większe ryzyko, niż dla osoby zdrowej. Ale czy cukrzyca jest przeszkodą w zakupie ubezpieczenia turystycznego? Okazuj się, że ochronę można wykupić – ale istnieją pewne ograniczenia.
Ubezpieczenie turystyczne dla osoby z cukrzycą
Ubezpieczenie turystyczne dla osoby z cukrzycą jest szczególnie potrzebne, ale niestety trzeba się liczyć z tym, że zwykła polisa w takiej sytuacji nie wystarczy. Konieczne jest bowiem wykupienie odpowiedniego rozszerzenia, jakim jest ochrona dla osób przewlekle chorych. Taka polisa będzie oczywiście kosztowała więcej, ze względu na większe ryzyko dla ubezpieczyciela.
Przeczytaj także: Cukrzyca – niezakaźna epidemia
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla osoby z cukrzycą?
Rozszerzenie, które gwarantuje ochronę dla osób przewlekle chorych, to zwykle koszt 100-200% wyższy. Wszystko zależy od tego, z jaką firmą podpisywana jest umowa, a także od wielu innych czynników, do których należą:
- kierunek wyjazdu,
- sumy ubezpieczenia poszczególnych elementów polisy,
- inne wybrane rozszerzenia,
- długość wyjazdu.
Trudno więc jednoznacznie określić, ile będzie kosztowała polisa odpowiednia dla osoby z cukrzycą, ale najtańsze rozwiązania zaczynają się już od 4 zł za jeden dzień ochrony.
Co daje ubezpieczenie turystyczne dla osób przewlekle chorych?
Informacji o tym, że ubezpieczenie przeznaczone jest dla osoby cierpiącej na chorobę przewlekłą, na przykład cukrzycę – pod żadnym pozorem nie należy zatajać. Jeśli bowiem podczas wyjazdu objawy się nasilą lub wydarzy się wypadek związany z chorobą, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. I choć polisa dla cukrzyka będzie kosztowała więcej, niż dla osoby zdrowej – jest to wydatek, na którym nie należy oszczędzać. Bardzo ważne jest, aby suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) nie była niższa niż 30 000 euro. W przeciwnym razie wypłacone świadczenie może nie pokryć wszystkich wydatków związanych z koniecznym leczeniem, a to – w zależności od odwiedzanego kraju – może być bardzo kosztowne.
Przeczytaj także: Ubezpieczenie KL (kosztów leczenia) – co to jest?
Jakie elementy powinno zawierać ubezpieczenie dla osoby z cukrzycą?
Rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe to nie wszystko, co powinna zawierać polisa turystyczna dla osoby z cukrzycą. Choroba nie wyklucza przecież uprawiania sportów ekstremalnych czy spożywania alkoholu podczas wyjazdu. To zaś oznacza, że potrzebne jest przede wszystkim:
- ubezpieczenie przed wypadkiem podczas uprawiania sportów ekstremalnych,
- klauzula alkoholowa.
Przeczytaj także: Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową
Ponadto polisa powinna zawierać wszystkie te elementy, które wybierają wszystkie osoby zdrowe, a więc:
- OC w życiu prywatnym,
- ochrona bagażu i sprzętu sportowego,
- ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.
Przeczytaj także: Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji – kiedy jest niezbędne?
Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie turystyczne dla osoby z cukrzycą?
Odpowiednią polisę turystyczną dla osoby chorej przewlekle można znaleźć w ten sam sposób, co każde inne tego typu ubezpieczenie – czyli na przykład korzystając z porównywarki internetowej. Koniecznie należy jednak zaznaczyć w formularzu opcję, która mówi o tym, że ochrona przeznaczona ma być dla osoby chorej przewlekle. Tylko wówczas proponowane ceny będą zgodne z prawdą i możliwe będzie kupienie odpowiedniego produktu.
Przeczytaj także: Ubezpieczenie turystyczne a choroby przewlekłe
- Październik miesiącem świadomości i profilaktyki raka piersi - 16 października 2020
- Jak działa telemedycyna? - 15 września 2020
- Polisa Nadziei – polisa OC/AC, dzięki której każdy może pomóc - 7 września 2020