Zadzwoń teraz:
Ogólne

Czy o ślubie trzeba powiadomić ubezpieczyciela? Czy zmiana nazwiska może być problemem?

Myśląc o ślubie zwykle myślimy o sukni, kwiatach i organizacji wesela – o formalnościach wynikających z wstąpienia w związek małżeński dużo rzadziej. Tymczasem jest ich sporo – większość dotyczy jednak tylko kobiet. To one bowiem przeważnie zmieniają nazwisko, a w związku z tym wymienić muszą wiele dokumentów. Czy o ślubie trzeba powiadomić ubezpieczyciela?

Czy o ślubie trzeba zawiadomić ubezpieczyciela? Jaka jest procedura?

Zawiadomienie o wstąpieniu w związek małżeński rzadko przywodzi na myśl obowiązek poinformowania o tym fakcie ubezpieczyciela. Tymczasem przeważnie zawarcie ślubu wiąże się ze zmianą nazwiska, a takiego faktu nie można przemilczeć. Nie tylko dowód osobisty musi być wymieniony na nowy – wszystkie dokumenty, w których widnieje nazwisko panieńskie, powinny być uaktualnione. Czy z braku wypełnienia tego obowiązku wynikają jakieś konsekwencje?

Konsekwencje niepowiadomienia ubezpieczyciela o ślubie

Pojawia się pytanie, czy niepoinformowanie ubezpieczyciela o zawarciu związku małżeńskiego i zmianie nazwiska powoduje konieczność zapłacenia kar, bądź czy wyciągane są jakiekolwiek konsekwencje. Otóż nie – sam brak informacji i aktualizacji danych nie powoduje żadnych konsekwencji, nie są naliczone kary, a ubezpieczenie wciąż chroni taką osobę. Czemu więc warto zawiadomić ubezpieczyciela o ślubie? Otóż taka informacja i zmiana danych w polisie ubezpieczeniowej leży w interesie osoby ubezpieczonej. Jeśli bowiem konieczne jest wypłacenie odszkodowania (zarówno z polisy obowiązkowej, jak na przykład OC, jak i dobrowolnej, takiej jak Autocasco) – aktualne informacje znacznie ułatwią procedurę i przyspieszą proces wypłaty świadczenia. 

Wypowiedzenie umowy OC a niepowiadomienie ubezpieczyciela o zmianie nazwiska

Podobny problem może się pojawić w momencie chęci wypowiedzenia umowy OC. Także w tym przypadku podstawą poprawnego przeprowadzenia procedury jest posiadanie przez ubezpieczyciela poprawnych, aktualnych danych. Jeśli polisa zawarta jest przez osobę o innym nazwisku, ubezpieczyciel będzie miał problem ze zidentyfikowaniem, przez kogo została zawarta umowa – będzie zatem stosował dodatkowe metody weryfikacji, co znacznie wydłuży całą procedurę.

Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy OC

Jakie dane powinny być aktualizowane?

Przede wszystkim koniecznością jest poinformowanie ubezpieczyciela o zawarciu związku małżeńskiego i zmianie nazwiska. Ale warto także pamiętać, aby na bieżąco aktualizować na przykład dane kontaktowe.

  • Dane kontaktowe

Towarzystwo ubezpieczeniowe z różnych powodów może chcieć się skontaktować z właścicielem polisy – a jeśli dane teleadresowe nie są poprawne, próby będą nieskuteczne. Ważne pisma mogą nie trafić do zainteresowanej osoby, co może w konsekwencji powodować szereg problemów.

  • Zmiana numeru rejestracyjnego

O ile informacja o zmianie danych ubezpieczającego jest potrzebna, ale nie niezbędna – o tyle konieczna jest już informacja o zmianie numerów rejestracyjnych pojazdu. Są one bowiem podstawą do identyfikacji ubezpieczanego pojazdu.

  • Sprzedaż lub przekazanie auta

Samochód może także zostać sprzedany lub przekazany innej osobie w akcie darowizny. W obu przypadkach konieczne jest poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie właściciela auta. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nakłada taki obowiązek w terminie do 14 dni od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży auta.

Przeczytaj także: Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać? Pobierz wzór!

Jak poinformować ubezpieczyciela o ślubie?

Aby poinformować ubezpieczyciela o zawarciu związku małżeńskiego i zmianie nazwiska, stosowane są różne metody. W wielu towarzystwach wystarczy zadzwonić na infolinię i przekazać informację tą drogą. Czasem jest jednak inaczej i niezbędne jest pisemne potwierdzenie – wszystko zależy od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na pewno jednak najprostszą drogą uzyskania informacji, na temat właściwego sposobu przekazania danych, jest właśnie telefon na infolinię. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!