Ogólne

Gdzie jest burza? Jak to sprawdzić?

Zmiana klimatu przynosi coraz częstsze burze. Lato w tym roku nie było gorące, za to przyniosło  nieoczekiwane zjawiska pogodowe. Na gwałtowną pogodę trzeba się przygotować, warto więc wiedzieć, jak sprawdzić gdzie jest burza.

Jak sprawdzić gdzie jest burza?

Z jednej strony burze i przynoszone przez nie deszcze są powodem do radości – w kraju panuje bowiem susza. Brak śniegu w zimie spowodował, że na wiosnę, kiedy zwykle się topi nawadniając glebę – było sucho. W takiej sytuacji burze i deszcze są pożądanym zjawiskiem, jednak mogą być także niebezpieczne. Zagrożone bywa życie ludzi i zwierząt, zniszczenia dotykają także mieszkań i domów, uszkodzone bywają samochody. Jeśli mienie jest dobrze ubezpieczone można pokryć szkody z otrzymanego odszkodowania, ale nawet w takiej sytuacji bywa to kłopotliwe. Wyjeżdżając – czy to na urlop czy na wakacje – warto więc sprawdzić, gdzie jest burza. Do tego celu warto używać nowoczesnych narzędzi internetowych, specjalne aplikacje można zainstalować w telefonie i mieć podgląd sytuacji.

Aplikacje i radary burz

Zarówno aplikacje pogodowe jak radary burz korzystają z danych zgromadzonych przez takie ośrodki jak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zgromadzone informacje przedstawiane są w różny sposób – czasem są to skomplikowane wykresy, które są co prawda dokładne, ale często niezbyt przyjazne dla użytkownika, a czasem po prostu kolorowe ikonki bardzo upraszczające zebrane dane. Czasem aplikacja dzieli nadchodzącą pogodę na słoneczko, słoneczko za chmurami czy chmurkę z piorunami, oznaczającą burzę. Ale nawet tego typu informacje mogą być przydatne i sprawdzać się w praktyce. Najpopularniejszą aplikacją, która może podać ważne informacje, jest Storm Radar. Jest to bezpłatna aplikacja działająca na systemie Android, która z dużą dokładnością pokazuje przemieszczające się chmury – można więc spodziewać się, kiedy spadnie deszcz w danym miejscu. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy w planach jest podróż przez wiele miast – aplikacja pokazuje bowiem aktualną sytuację na całym świecie. Jeśli zaś potrzebne są bardziej dokładne informacje – warto zajrzeć na stronę www.burzowo.info . Tam również można śledzić ruch chmur po niebie i sprawdzić, gdzie nadchodzi burza.

Aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – RSO

Ministerstwo udostępniło dostęp do informacji zbieranych przez różne ogólnopolskie ośrodki. Z aplikacji można nie tylko dowiedzieć się, jaka będzie pogoda, ale także sprawdzić na przykład stan wód w rzekach. Informacje wzbogacone są także między innymi o ostrzeżenia o niebezpieczeństwach na drodze – co jest szczególnie przydatne dla często podróżujących kierowców. RSO to także poradniki – można tam znaleźć na przykład instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Przeczytaj także: Pierwsza pomoc na drodze

Aplikacja działa na systemach operacyjnych Android, iOS, Windows Phone – czyli wszystkich najpopularniejszych rozwiązaniach. Informacje można naleźć także na stronach internetowch Urzędu Wojewódzkiego. Komunikaty wydawane przez aplikacje podzielone są na kategorie:

  • ogólne,
  • meteorologiczne,
  • hydrologiczne,
  • drogowe,
  • stan wód.

Jest to więc bardzo bogaty system, który znacznie wykracza poza ostrzeżenia pogodowe.

Łowcy burz

Tego typu aplikacje nie tylko są przydatne dla osób, które chcą uniknąć zagrożenia związanego z burzą, ale także dla łowców burz – a więc osób, które chcą zobaczyć i często sfotografować wyładowania atmosferyczne. Radar burz to wspaniałe urządzenie, które może im pomóc w wyszukiwaniu pożądanych zjawisk.

Mapa burzowa- czy warto z niej korzystać?

Wszelkiego rodzaju aplikacje i mapy burzowe są stworzone dzięki nowoczesnym technologiom i dzięki nim mogą ostrzegać przed nadciągającą burzą. W dzisiejszych czasach nie jest to zjawisko rzadkie i warto się zabezpieczyć. Aby uniknąć skutków takich zjawisk warto wyposażyć się także w listwy antyprzepięciowe, piorunochrony – a przede wszystkim ubezpieczenia. Przed zniszczeniami spowodowanymi przez burze ochroni już podstawowa polisa mieszkaniowa – ale trzeba pamiętać, że bezpieczne są w takiej sytuacji tylko mury. Aby zabezpieczyć wyposażenie należy wybrać odpowiedni dodatek, który zapewnia bezpieczeństwo także wszystkich zgromadzonych składników majątku.

Przeczytaj także: Jak ubezpieczyć dom od burzy i powodzi? Co powinna zawierać polisa?

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC