Ogólne

Jak sprawdzić czy jest się ubezpieczonym?

W wielu przypadkach może się okazać, że prawo do ubezpieczenia nie jest oczywiste. Najwięcej problemów sprawia ustalenie, czy można iść do lekarza, czy też w rejestrze widnieje się jako osoba nieubezpieczona. Jak sprawdzić czy jest się ubezpieczonym?

Jak sprawdzić czy jest się ubezpieczonym w ZUS?

Choć pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zdarzają się przypadki, że nie dopełnia tego obowiązku lub zalega z płatnością składek. Wówczas podczas wizyty u lekarza bądź w szpitalu na pacjenta może czekać nieprzyjemna sytuacja. Podczas rejestracji personel bowiem sprawdza uprawnienia do bezpłatnego korzystania z usług i może się okazać, że takowych nie ma. Nie należy wówczas wpadać w panikę – ale sytuację trzeba wyjaśnić.

Co zrobić, gdy eWUŚ nie potwierdza uprawnień do korzystania ze świadczeń?

Jeśli zdarzy się sytuacja, że weryfikacja pacjenta nie przebiegnie pomyślnie, wystarczy złożyć pisemne oświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia. Alternatywnie można przedstawić jeden z wciąż obowiązujących papierowych dokumentów, np. zaświadczenie od pracodawcy bądź legitymację ubezpieczeniową. Sytuację jednak należy wyjaśnić z pracodawcą, aby upewnić się, czy był to tylko błąd systemu, czy też pracodawca zalega z płatnością składek.

Jak sprawdzić czy jest się ubezpieczonym przez internet?

Aby sprawdzić swój status, wystarczy udać się do przychodni bądź szpitala, a tam pracownik może sprawdzić w systemie eWUŚ, czy pacjent jest ubezpieczony. Ale nie jest to jedyna możliwość – prawo do ubezpieczenia można także sprawdzić przez internet. W tym celu należy założyć konto na stronie ZUSu (www.zus.pl) https://www.zus.pl. Po zalogowaniu wystarczy wybrać pole Ubezpieczony, dalej Ubezpieczeni i płatnicy. Z tego poziomu można dowiedzieć się, czy posiadamy ubezpieczenie. Jeśli nie, możliwe, że powodem jest niedopatrzenia pracodawcy i niezgłoszenia pracownika w odpowiednim terminie. Wówczas ubezpieczenie zacznie działać dopiero w następnym miesiącu. Zdarza się jednak, że brak prawa do ubezpieczenia w systemie pojawia się z powodu braku aktualizacji systemu. Warto się wówczas skontaktować z ZUSem i wyjaśnić błąd, a w tym czasie korzystać z opieki medycznej na podstawie papierowego zaświadczenia lub samodzielnie napisanego oświadczenia.

Przeczytaj także: Wzrost składek ZUS w 2020 roku – ile trzeba zapłacić?

Co zrobić, gdy nie jesteś ubezpieczony i nie posiadasz prawa do ubezpieczenia?

Może się okazać, że ubezpieczenie wygasło i pacjent po prostu nie jest ubezpieczony. Co wówczas zrobić? Jeśli powodem braku tytułu do ubezpieczenia jest utrata pracy, najprostszym sposobem na zdobycie dostępu do świadczeń zdrowotnych jest rejestracja w Urzędzie Pracy. Osoby posiadające status bezrobotnego mają bowiem opłacone składki ubezpieczeniowe i mogą bezpłatnie korzystać z porad lekarzy czy odbywać wizyty w szpitalu. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe – statusu osoby bezrobotnej nie można bowiem uzyskać, jeśli posiada się jakąkolwiek umowę cywilno-prawną, wystarczy umowa o dzieło na niewielką kwotę, aby konieczne było wyrejestrowanie się z urzędu. Umowa o dzieło nie wymaga jednak od pracodawcy opłacenia składek ZUS, taka forma pracy nie daje więc prawa do korzystania ze świadczeń. 

Brak ubezpieczenia zdrowotnego – co zrobić?

Jeśli nie ma możliwości zdobycia tytułu do ubezpieczenia ani wynikającego ze stosunku pracy, ani rejestracji w Urzędzie Pracy, można samodzielnie zgłosić taką potrzebę w ZUS. Wówczas trzeba jednak opłacać składki. 

Przeczytaj także: Freelancer – ubezpieczenie zdrowotne

Alternatywnie można zrezygnować z płacenia składek i wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Nie jest to jednak polecana możliwość – w razie wypadku i konieczności wezwania pogotowia pacjent zostanie odwieziony do szpitala w celu ratowania życia, a brak ubezpieczenia poskutkuje koniecznością opłacenia tego pobytu. Warto jednak prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiadać jako dodatkowe zabezpieczenie, aby nie trzeba było czekać w długich kolejkach do specjalistów, których usługi są refundowane. Koszty takiego ubezpieczenia nie są duże, możliwe jest znalezienie ciekawej oferty już poniżej 50 zł miesięcznie.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić czy ma się ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC