Ubezpieczenia mieszkania

Kredyt hipoteczny czy wynajem? Co wybrać, jeśli nie można kupić mieszkania za gotówkę?

Posiadanie własnego mieszkania jest jednym z głównych marzeń młodych ludzi, którzy kończą studia i zaczynają samodzielne życie. Jednak zakup nieruchomości za gotówkę udaje się niezbyt często. Zwykle młodzi ludzie szukają innych rozwiązań. Jaki wybór jest korzystniejszy? Kredyt hipoteczny czy wynajem? Z czym się wiążą te decyzje?

Co wybrać: kredyt hipoteczny czy wynajem?

W poszukiwaniu możliwości przeprowadzenia się do własnego mieszkania młodzi ludzie sięgają po rozmaite rozwiązania. Najbardziej popularny jest kredyt hipoteczny i wynajem. Która opcja jest jednak korzystniejsza? W 2018 roku w Polsce odnotowano rekordową ilość udzielonych kredytów hipotecznych. Polacy zadłużyli się na 56 milionów złotych. Czy jednak zawsze warto decydować się na takie rozwiązanie? Warto zauważyć, że choć przyznano większą niż wcześniej ilość kredytów, także coraz więcej z nich jest spłacana w terminie lub przed czasem. Średnio kredyty zaciągane są na mniej niż 30 lat, ale w większości przypadków udaje się je spłacić wcześniej. To dowodzi, że zaciągnięcie tak dużego zobowiązania jest dobrym rozwiązaniem, a Polacy są w stanie pozbyć się zadłużenia bardzo szybko. Jednak nie wszyscy decydują się ta taki krok. Jaka jest alternatywa?

Przeczytaj także: Czy można dostać kredyt hipoteczny mając umowę na czas określony?

Zalety i wady z wynajmowania mieszkania

Największą wadą długotrwałego wynajmowania mieszkania jest konieczność płacenia bardzo wysokich czynszów, a pieniądze nigdy się nie zwrócą. W przypadku spłacania kredytu hipotecznego nieruchomość przejdzie na własność kredytobiorcy. Ale wynajem też ma wiele plusów. Przede wszystkim nie przywiązuje lokatora do danego miejsca. Dziś, kiedy mobilność jest tak bardzo pożądaną cechą pracownika, możliwość szybkiej przeprowadzki do innego miasta jest niewątpliwie zaletą. 

Koszt kredytu

Przy szukaniu odpowiedzi na pytanie czy lepszy jest kredyt hipoteczny czy wynajem, warto wziąć pod uwagę także koszt kredytu. Zakup nieruchomości wiąże się bowiem nie tylko z potrzebą spłacania rat, ale także odsetek. Aby dowiedzieć się, jaki naprawdę będzie koszt pożyczenia pieniędzy od banku, należy przede wszystkim dowiedzieć się ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Ale nie jest to jedyny koszt. W wielu przypadkach niezbędne jest także ubezpieczenie pod kredyt. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenie na życie przy zaciąganiu kredytu – czy jest obowiązkowe?

Wiele banków wymaga od kredytobiorcy, aby ubezpieczył się na życie. Kredyt hipoteczny jest bowiem wieloletnim i dużym zobowiązaniem finansowym, bank udzielając tak dużej pożyczki dba zatem o zabezpieczenie swoich interesów. Polisa na życie gwarantuje bowiem, że w razie śmierci kredytobiorcy bank odzyska swoje pieniądze. 

Kredyt hipoteczny czy wynajem?

Ubezpieczenie mieszkania kupionego na kredyt

Ubezpieczenie na życie kredytobiorcy to nie jedyna polisa, jaka jest potrzebna przy kupowaniu mieszkania na kredyt. Nieruchomość stanowi zabezpieczenie dla banku, dlatego w jego interesie jest, aby była bezpieczna. Należy więc wybrać ubezpieczenie mieszkania, które umożliwia jego odbudowanie w razie zniszczenia przez pożar czy zalanie. Bank nie może narzucić konkretnej oferty ubezpieczeniowej, ale w wielu przypadkach za skorzystanie ze wskazanej polisy można liczyć na zniżki. Jeśli jednak kredytobiorca chce wybrać inną ofertę, musi ona spełniać konkretne wymagania. 

  • Obowiązkowe ubezpieczenie mieszkania do kredytu

Mieszkanie kupowane na kredyt musi być objęte ochroną od:

  • ognia,
  • zdarzeń losowych.

Jest to podstawowy wariant ubezpieczenia, zwykle taka polisa jest najtańszą opcją dostępną na rynku

  • Rozszerzone, dobrowolne ubezpieczenie mieszkania 

Kredytobiorca nie ma jednak obowiązku ograniczania ochrony do podstawowych ryzyk. Możliwe i zalecane jest bowiem rozszerzenie ubezpieczenia o nieobowiązkowe dodatki, takie jak:

  • ubezpieczenie murów, stałych elementów i ruchomości od wszelkich ryzyk – można zdecydować się na polisę all risk lub wybrać, przed czym ma być chronione mieszkanie,
  • ochrona przed włamaniem i kradzieżą,
  • OC w życiu prywatnym.

Lepszy jest kredyt hipoteczny czy wynajem?

W przypadku wynajmowanego mieszkania trzeba mieć na uwadze fakt, że taką nieruchomość także trzeba ubezpieczyć. Służą do tego inne polisy, dedykowane lokatorom. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania.  Trudno zatem określić, czy lepszy jest kredyt hipoteczny czy wynajem. W każdej sytuacji należy wybrać najlepsze rozwiązanie.

baner kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC