Ogólne, Ubezpieczenia OC

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Samochody jeżdżące po polskich drogach często pochodzą z zagranicy. Niskie ceny, które oferują nasi zachodni sąsiedzi za używane auto są dla nas często atrakcyjne. Choć czasem pojazdy wymagają napraw i konserwacji, polakom te transakcje i tak się opłacają. Czy rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy jest trudna? O czym trzeba pamiętać?

Jak sprowadzić samochód z zagranicy?

Samochodów sprowadzonych z zagranicy jest w Polsce bardzo dużo. W ubiegłym roku (2018) zarejestrowano w Polsce ponad 900 tys. sprowadzonych, używanych aut. Zwykle są one konkurencyjne w porównaniu do tych, które oferują nasze rodzime komisy. Stan techniczny wymaga niewiele, aby auto mogło wyjechać na drogę, można tez liczyć na bogate wyposażenie. Jednak sprowadzając samochód z zagranicy trzeba pamiętać o kilku sprawach. Poza znalezieniem najlepszej oferty, trzeba pamiętać o formalnościach:

  • Laweta

Jeśli pojazd został wyrejestrowany za granicą, nie będzie posiadał tablic rejestracyjnych. Takim autem nie można jechać – wówczas niezbędne jest zamówienie lawety. 

  • Tablice rejestracyjne

Jeśli pojazd nie został wyrejestrowany za granicą – sprawa sprowadzenia auta jest znacznie prostsza. Na zagranicznych tablicach można bowiem z powodzeniem wjechać do Polski, można się też poruszać po kraju bez konieczności przerejestrowania pojazdu przez kolejnych 30 dni.

  • Obowiązek przetłumaczenia dokumentów

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu obowiązków. Jednym z nich jest konieczność przetłumaczenia dokumentów zagranicznego auta na język polski. Nie zawsze i nie wszystko trzeba jednak tłumaczyć. Dowód rejestracyjny wymaga pieczątki tłumacza przysięgłego tylko wtedy, gdy samochód sprowadzony jest z kraju znajdującego się poza Unią Europejską. Taka sama zasada dotyczy aut przywiezionych z państwo należących do EFTY i Konfederacji Szwajcarskiej. Konieczne jest natomiast przetłumaczenie dowodu zakupu, bez względu na to, czy jest to faktura czy tylko umowa kupna-sprzedaży.

Przeczytaj także: Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać? Pobierz wzór!

  • Inne wymagania wobec samochodów sprowadzonych spoza krajów Unii Europejskiej

Sprowadzenie auta z państwa, które nie należy do Unii Europejskiej oznacza nie tylko wymóg przetłumaczenia dowodu rejestracyjnego i Karty Pojazdu. Wymagany jest także dowód odprawy celnej.

  • Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu

To najbardziej kontrowersyjny obowiązek osób, które kupiły samochód za granicą. Przepisy bowiem nie wymagają dodatkowego przeglądu, jeśli został wykonany w innym kraju – w praktyce jednak może się okazać, że jest to warunek niezbędny. Często bowiem bywa tak, że na potwierdzeniu wykonania badania diagnostycznego brakuje jakiejś informacji – już takie niedopatrzenie skutkuje koniecznością wniesienia opłaty i wykonania ponownego badania.

  • Kolejne opłaty – podatek akcyzowy

Rejestrując samochód sprowadzony z zagranicy trzeba wnieść jeszcze jedną opłatę. Otóż konieczne jest zapłacenie akcyzy. Jest to największy wydatek związany z rejestracją samochodu sprowadzonego z zagranicy. Podatek należy opłacić w urzędzie celnym. Trzeba się tam zgłosić najpóźniej 14 dni od momentu kupienia samochodu. Aby wnieść opłatę należy złożyć uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową (AKC-U). Dokumentem, który określa wysokość koniecznej opłaty i podstawę naliczenia podatku, jest Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym:

Art. 1. 1. Ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

Rejestracja samochodu sprowadzonego zza granicy

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Po dokonaniu wszelkich formalności, można wreszcie zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy. W tym celu należy wypełnić wniosek – dostępy on-line lub bezpośrednio w Wydziale Komunikacji. Trzeba także przedstawić wymagane dokumenty. Należą do nich:

  • tłumaczenie dokumentów potwierdzających nabycie auta,
  • potwierdzenie aktualności wykonanych badań technicznych,
  • potwierdzenie opłacenia podatku akcyzowego,
  • zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu za granicą,
  • tablice rejestracyjne – które przestają być ważne po upływie 30 dni od dnia zakupu auta lub po dokonaniu rejestracji w Polsce.

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

Kupując samochód za granicą, aby jeździć nim przed dopełnieniem wszystkich formalności, można skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia OC. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC na 30 dni

Po tym czasie konieczne jest jednak wykupienie polisy na rok. Ale jeśli samochód jest atrakcyjnym zakupem, warto zastanowić się, czy nie należy dokupić także ubezpieczenia Autocasco lub innych polis chroniących auto i kierowcę. Trzeba pamiętać, że ubezpieczenia kupowane w pakiecie, u jednego ubezpieczyciela – będą tańsze.

Ubezpieczenie OC i AC 

 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC