Ogólne, Ubezpieczenia na życie, Ubezpieczenie zdrowotne

Stomatolog na NFZ – lepiej czekać na wizytę czy od razu iść prywatnie?

Choć dentysta budzi w wielu osobach paniczny strach, każdy raz na jakiś czas odwiedza jego gabinet. Bolący ząb zwykle nie pozwala na zwlekanie z tym obowiązkiem, stomatolog na NFZ to czasem kilka tygodni oczekiwania. Czy warto stać w kolejce? Ile kosztuje stomatolog prywatnie?

Stomatolog na NFZ – ile trzeba czekać?

Stomatolog to jeden z tych lekarzy, na kontakt z którym często nie można czekać. Bolący ząb to drobiazg, który potrafi sparaliżować codzienne życie. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia każdy ubezpieczony ma możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji, ale na wizytę trzeba poczekać. Sprawdziliśmy ile. Okazuje się, że terminy mogą być bardzo odległe w większości przypadków.

  • Poradnia stomatologiczna

Na wizytę u stomatologa trzeba poczekać od kilku do kilkudziesięciu dni. Na szczęście w razie silnego bólu możliwe jest uzyskanie pomocy – choć nie zawsze natychmiast. Trzeba ponadto znaleźć punkt, który udzieli jej najszybciej. Wymaga to czasem  sporego nakładu czasu – trzeba bowiem zadzwonić w wiele miejsc, żeby znaleźć placówkę, która dysponuje wolnym terminem. A nawet jeśli to się uda, niestety nie można liczyć na ciągłość leczenie i pomoc konkretnego stomatologa.

  • Proteza

Nieco dłużej trzeba poczekać na pomoc protetyka. Niestety w niektórych przypadkach jest to kilka tygodni, a nawet miesięcy. O ile zniszczona proteza lub jej całkowity brak zwykle nie jest przyczyną silnego, nagłego bólu – o tyle oznacza to kilka tygodni bez komfortu życia.

  • Ortodonta

Najdłużej trzeba czekać na pomoc ortodontyczną. Kolejki do tego specjalisty sięgają niemal roku. Tymczasem problemy ortodontyczne niestety potrafią przysporzyć wielu kłopotów i często interwencja potrzebna jest natychmiast – zwłaszcza osobom, które już rozpoczęły leczenie i noszą aparat ortodontyczny.

Koszt leczenia prywatnego

Stomatolog na NFZ nie jest jednak jedyną możliwością uzyskania pomocy – alternatywą jest wizyta prywatna. Największą korzyścią z takiego rozwiązania jest możliwość wyboru specjalisty – co bywa ważne, stomatolog to lekarz, któremu pacjent musi ufać. Ci specjaliści, do których można się umówić w ramach ubezpieczenia, zwykle są najbardziej oblegani, co generuje jeszcze większe kolejki, a powierzenie tak delikatnej sprawy, jaką jest leczenie zębów niekompetentnemu lekarzowi może być przyczyną ogromnych kosztów w przypadku konieczności naprawy błędu.

Stomatolog - lepiej czekać na NFZ czy od razu iść prywatnie?

Alternatywa do prywatnych wizyt u stomatologa

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że leczenie prywatne nie jest jedyną możliwością uniknięcia kolejek na NFZ. Rozwiązaniem bowiem mogą być także polisy zdrowotne, które zapewniają dostęp do świadczeń praktycznie z dnia na dzień. O ile wiele osób wie, że w ten sposób można zyskać dostęp do lekarza ogólnego, specjalistów czy badań laboratoryjnych – nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że polisa zdrowotna zapewnia także dostęp do stomatologa.

Przeczytaj także: Tanie ubezpieczenie zdrowotne – ile tak naprawdę kosztuje opieka?

W jakim zakresie polisy zdrowotne obejmują leczenie stomatologiczne?

Polisy zdrowotne pozwalają na dostęp do stomatologa, ale nie zawsze możliwa jest taka sama ilość bezpłatnych wizyt. Warto więc przed wyborem produktu sprawdzić, co oferuje konkretne ubezpieczenie zdrowotne. Nawet brak problemów stomatologicznych nie powinien być powodem rezygnacji z takich usług – przynajmniej raz w roku każdy powinien bowiem skorzystać z możliwości przeglądu i sprawdzić, czy nie zaczyna się żaden problem. Jeśli więc nie jest potrzebny rozszerzony pakiet usług tego typu, można zdecydować się na tańszą polisę, która zwykle umożliwia skorzystanie z dwóch porad stomatologa w roku i dwóch zdjeć RTG. 

Co można zyskać dzięki polisie zdrowotnej?

Polisa zdrowotna to jednak nie tylko możliwość darmowego dostępu do stomatologa i wykonania przeglądu, ale także atrakcyjne rabaty na usługi. Każdy, kto korzysta z porady stomatologa często, ma do dyspozycji ubezpieczenia zdrowotne gwarantujące rabaty na zabiegi i konsultacje. Czasem można znacznie obniżyć koszt leczenia (tak jest na przykład w pakiecie Inter Polska Inter Vision), a w przypadku innych polis cena dla posiadaczy polisy jest zawsze na przykład 10% niższa (przykładem takiego ubezpieczenia jest pakiet oferowany przez Inter Risk). W związku z tym, że możliwości jest wiele i tak bardzo różnią się między sobą, warto zapytać doradcy o to, z jakich opcji warto skorzystać i co można zyskać dzięki polisie.

Przeczytaj także: Dlaczego warto się spotkać z agentem? Rozmawiamy z agentem ubezpieczeniowym

Ubezpieczenie na życie

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC