Wiadomości

Jakie polisy wybierają osoby bez etatu – freelancerzy? 

W związku z trudnościami ze znalezieniem atrakcyjnej pracy za satysfakcjonującą pensję wiele osób wybiera pracę na własny rachunek. Nie każdy jednak od razu decyduje się na założenie działalności gospodarczej – często bycie freelancerem jest etapem na drodze do własnej firmy – ale zdarzają się osoby, którym taki styl życia odpowiada i nie chcą z niego rezygnować. Przyglądamy się dziś temu, jakie ubezpieczenia wybierają tak pracujące osoby. 

Freelancer 

Freelancer to osoba, która rezygnuje z pracy na etacie na rzecz samodzielnego pozyskiwania zleceń – jednocześnie nieposiadająca własnej, zarejestrowanej firmy. Dzięki temu omija ryzyko związane z koniecznością zapłacenia na przykład obowiązkowego ubezpieczenia w ZUS – ale unika też innych kosztów, zwykle związanych z prowadzeniem firmy, takich jak na przykład prowadzenie księgowości. Zwykle jednak taki tryb pracy wybierają osoby młode, które nie myślą ani o możliwości zachorowania – ani tym bardziej o przyszłej emeryturze.  

Ubezpieczenia wybierane przez freelancerów 

Najczęściej poszukiwaną polisą przez freelancerów nie jest ubezpieczenie zdrowotne, o którym warto pomyśleć rezygnując z etatu – ale zabezpieczenie finansów. Na forach internetowych pojawiają się pytania dotyczące polis chroniących przed nieuczciwymi zleceniodawcami lub na wypadek popełnienia błędu przy wykonywania określonej pracy. Oznacza to, że osoby pracujące na własny rachunek najbardziej skłonne są to wykupienia polisy OC. Ale warto także pamiętać o innych ubezpieczeniach, których nie należy unikać będąc freelancerem. 

Ubezpieczenie zdrowia 

Z największym dylematem wiąże się wybór odpowiedniego sposobu ubezpieczenia zdrowia. niestety często się zdarza, że młode osoby na początku kariery zawodowej upatrują oszczędności w nieopłacaniu żadnych składek – jednak już przy pierwszych problemach zdrowotnych okazuje się to zgubne. Wystarczy bowiem zwykłe przeziębienie, aby utrudnić wykonywanie zleconych prac – a tym samym spowodować brak zarobku i dodatkowe koszty związane z koniecznością podjęcia leczenia w prywatnej placówce. Jakie zatem możliwości ubezpieczenia ma osoba pracująca jako freelancer?  

  • NFZ 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieje możliwość dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczenia oferowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie tylko osoby pracujące na podstawie umowy o pracę lub zlecenia mają możliwość skorzystania z takiej ochrony – także pracując jako freelancer możesz ubezpieczyć się w NFZ. Wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku i dostarczenia go do oddziału wojewódzkiego NFZ. Koszt przystąpienia do ubezpieczenia wynosi jako 9% procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, co oznacza, że w trzecim kwartale 2018 roku składka wynosi 434,05 miesięcznie. Więcej na temat dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczenia przeczytasz w artykule: Freelancer  -  ubezpieczenie zdrowotne. 

  • Prywatne ubezpieczenie 

Inną możliwością jest wykupienie indywidualnego pakietu medycznego w prywatnej firmie. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z prywatnych gabinetów, porad specjalistów i wielu badań oferowanych w pakiecie. Takie ubezpieczenia są często spotykanym dodatkowym benefitem dla pracowników dużych firm. Pracodawca wykupuje wówczas ubezpieczenie grupowe – ale jeśli pracujesz jako freelancer masz dostęp do podobnych ofert. Firmami, które oferują abonamenty medyczne są między innymi LUX MED, ENEL-MED czy Medicover. Trudno jest porównać dostępne oferty, dlatego, że zakres usług w poszczególnych pakietach bardzo się różni. Jeśli decydujesz się więc na zakup takiego ubezpieczenia, przede wszystkim musisz dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich problemów zdrowotnych, z jakimi się zetkniesz – może się okazać, że potrzebujesz leczenia lub zabiegu chirurgicznego spoza wykupionego pakietu. W takiej sytuacji będziesz musiał pokryć wszystkie koszty z własnej kieszeni.  

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu 

Inną grupą polis są produkty chroniące na wypadek ciężkich chorób, takich jak na przykład nowotwór. Te polisy są najrzadziej wybierane przez freelancerów – a warto o nich pomyśleć. Oszczędność, która jest częstym powodem rezygnacji z takiej ochrony jest tylko pozorna – zwłaszcza w sytuacji, kiedy dopiero zaczynasz pracę zawodową, przydadzą Ci się dodatkowe środki finansowe na wypadek ciężkiego zachorowania. Więcej o tego typu ubezpieczeniach przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie na wypadek śmiertelnej choroby – czego się boimy najbardziej i czy polisa może pomóc? 

Ubezpieczenie życia 

Jest kwestią bardzo indywidualną jaką polisę na życie najlepiej wybrać. Przede wszystkim ma ona chronić rodzinę ubezpieczonego na wypadek śmierci lub niezdolności do pracy. Zatem największe korzyści możesz z niego czerpać jeśli posiadasz dzieci lub partnera, których utrzymujesz – lub kiedy Twoje zarobki znacząco wpływają na budżet domowy. Jednak nawet jeśli pracujesz jako freelancer i jesteś osobą samotną – także możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo kupując polisę na życie – ale musisz wybrać odpowiednią. Szczególnie interesujący produkt przygotowało towarzystwo ubezpieczeniowe AVIVA – w przypadku rocznej niezdolności do pracy można skorzystać ze świadczenia. Dla osób prowadzących własną działalność lub zarabiających na samodzielnie pozyskanych zleceniach jest to szczególnie ważne zabezpieczenie.  

Ubezpieczenie sprzętu 

Kolejną grupą ubezpieczeń, którą zainteresowani są freelancerzy, jest sprzęt, jakiego używają do pracy. Jeśli jesteś na przykład fotografem – narzędzia Twojej pracy są bardzo kosztowne a ich utrata może uniemożliwić Ci pozyskiwanie kolejnych zleceń. Jeśli pracujesz wyłącznie w domu a ubezpieczeniu ma podlegać jedynie komputer czy telefon – możesz znaleźć odpowiednią polisę wśród ubezpieczeń mieszkaniowych, które mają możliwość rozszerzenia ochrony na ruchomości domowe. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy przyjmowane przez Ciebie zlecenia wymagają używania drogich narzędzi poza domem – tak jak ma to miejsce na przykład wtedy, kiedy jesteś fotografem. Wówczas możesz wybrać jeden z wielu produktów ubezpieczających sprzęt – ale większość z nich jest dostępna jedynie dla osób posiadających zarejestrowaną działalność gospodarczą. Jeśli zatem korzystasz z drogich  narzędzi poza domem – warto pomyśleć o zmianie trybu pracy. 

Inne ubezpieczenia wybierane przez freelancerów 

W Polsce w charakterze freelancera pracuje ponad 120 tysięcy osób. Oznacza to dużą grupę ludzi, która wybrała – na stałe lub tymczasowo – taki styl życia. Korzystają one nie tylko z dedykowanych rozwiązań, ale także możliwość dostosowania godzin pracy do innych planów, powoduje, że są to osoby, które częściej podróżują i niejednokrotnie potrzebują szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce. 

  • OC i AC samochodu 

Z racji trybu pracy freelancer to osoba, która często porusza się samochodem. Potrzeba odbywania spotkań z klientami wymaga sprawnej komunikacji – dlatego często właśnie te osoby szukają korzystnych ubezpieczeń dla samochodu. W przypadku OC, które jest obowiązkowe – kierują się przeważnie ceną. Inaczej jest natomiast przy wyborze Autocasco – tutaj poza możliwie małym kosztem liczy się zakres ochrony. 

  • Ubezpieczenie turystyczne 

Ze względu na elastyczny tryb pacy – freelancerzy często podróżują. Pojawiają się zarówno podróże służbowe, w celu wykonania zlecenia – ale także turystyczne. W każdym z tych przypadków powinieneś wybrać odpowiednią polisę turystyczną – zwłaszcza, jeśli zabierasz sprzęt – na przykład komputer. A rzadko się zdarza, żeby freelancer podróżował bez swojego narzędzia pracy. Szczególnie warte uwagi są zatem ubezpieczenia bagażu, o które można rozszerzyć ubezpieczenie turystyczne. 

 banner Ubezpieczenie an życie dla freelancera

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC