Zadzwoń teraz:
ubezpieczenia grupowe

Ubezpieczenia grupowe – czym różnią się oferty? 

Coraz więcej firm decyduje się na zapewnienie pracownikom możliwości przystąpienia do grupowego ubezpieczenia. Oferty zwykle są bardzo atrakcyjne cenowo, zapewniają jednak różny zakres ochrony – jak wybrać najlepszą polisę? Czy warto pokrywać składki z budżetu firmy? 

Ubezpieczenie grupowe – czy warto z niego korzystać? 

Ubezpieczenie grupowe to polisa, którą kupuje firma, umożliwiając dobrowolne przystąpienie do niej każdemu pracownikowi. Charakteryzuje się przede wszystkim niską składką – ale w zamian ochrona nie jest dopasowana do indywidualnych potrzeb każdej chronionej osoby, warunki umowy są dla wszystkich takie same. Wielu pracodawców waha się przed skorzystaniem z oferty ubezpieczycieli, nie potrafi wybrać najlepszej oferty – lub korzysta z usług przypadkowego ubezpieczyciela. A warto sprawdzić przede wszystkim Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) i porównać kilka ofert – być może za podobną cenę można wybrać lepszą ofertę w innej firmie. Istnieje wiele pomocnych rankingów ubezpieczeń i kalkulatorów internetowych, można także skorzystać z pomocy doradcy ubezpieczeniowego. W czasach, kiedy trudno o dobrego pracownika, wiele firm boryka się z problemem dużej ilości wakatów – jednym z rozwiązań jest uatrakcyjnienie miejsca pracy właśnie poprzez dostęp do dobrej oferty ubezpieczeniowej. Coraz więcej przedsiębiorstw opłaca także składki za pracowników, nie obciążając ich kosztami polisy. Takie rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne, kiedy zależy Ci na zatrzymaniu pracowników, a nie możesz sobie pozwolić na podniesienie wynagrodzeń. Koszty ubezpieczenia można odpisać od podatku – jest to zatem bardziej opłacalne finansowo rozwiązanie. 

Ubezpieczenie grupowe – jak wybrać najlepszą ofertę? 

Podjęcie decyzji o zakupie ubezpieczenia grupowego dla pracowników to ważny krok. Kolejnym będzie wybór najlepszej oferty. Kluczową rolę odgrywa cena, zwłaszcza, jeśli pracodawca decyduje się na pokrycie składek z budżetu firmy. Niestety –  wybór polisy nie jest sprawą prostą, kierowanie się wyłącznie kosztami nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zakres ochrony w najtańszej ofercie może być na tyle wąski, że niemal nieprzydatny. Czym jeszcze różnią się oferty? Przyglądamy się dziś najpopularniejszym produktom dostępnym na rynku. Kwota, jaką trzeba zapłacić, uzależniona jest od indywidualnych potrzeb, takich jak rodzaj firmy, wielkość przedsiębiorstwa czy rodzaj działalności.  

 • Aviva 

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Aviva posiada aż cztery produkty ubezpieczeniowe, z których mogą skorzystać pracownicy firm. Jeden z nich, Ubezpieczenie na życie dalej razem, pozwala kontynuować ochronę tym osobom, które przystąpiły do grupowego ubezpieczenia, ale z jakiegoś powodu (np. zmiana pracy) ono wygasło. Pozostałe polisy to oferty dla przedsiębiorców, którzy chcą umożliwić pracownikom dostęp do ubezpieczenia na życie w atrakcyjnej cenie. Do wyboru są: 

 1. Grupowe ubezpieczenie na życie Zespół 

To idealna oferta dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. W przeciwieństwie do wielu produktów grupowych, można objąć ochroną nawet 2 osoby. Jest to więc dobra opcja dla spółek, w których poza dwoma wspólnikami nie ma jeszcze żadnych pracowników. Ponadto, w zależności od wybranego wariantu, podstawowa umowa zapewnia wypłatę świadczenia w razie zachorowania na jedną z 11 lub 21 chorób. Na liście znajdują się głównie te, przed którymi Polacy zabezpieczają się najchętniej. O tym, co znajduje się na liście największych zagrożeń, przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie na wypadek śmiertelnej choroby – czego boimy się najbardziej? Ponadto polisę Grupowe ubezpieczenie Zespół można rozszerzyć o dwa ważne dodatki: 

Zdrowe Życie – opcja ta umożliwia wypłatę świadczenia za pobyt w szpitalu od pierwszego dnia, odszkodowanie za przebyte operacje, a także zwrot kosztów kupionych lekarstw. 

Klauzula Kapitałowa – to dodatek do ubezpieczenia na życie, który umożliwia odkładanie środków finansowych na przyszłość. 

 1. Grupowe ubezpieczenie na życie Opiekun 

Kolejną opcją, która stanowi odpowiedź na potrzebę zakupu grupowego ubezpieczenia, jest Grupowe ubezpieczenie na życie Opiekun. Ta oferta również umożliwia skorzystanie z pakietu Zdrowe Życie oraz podpisanie Klauzuli Kapitałowej, ale jest bardziej elastyczna – do wyboru jest znacznie więcej opcji, które mogą zwiększyć zakres ochrony, przede wszystkim pomoc w walce z chorobami, takimi, jak na przykład nowotwór. Najważniejsza jest jednak możliwość dodatkowego ubezpieczenia dziecka na wypadek jego choroby lub wypadku, a także pakiet Assistance, który pozwala na skorzystanie z pomocy fachowców, gdy popsuciu ulegnie sprzęt domowy. Ochronie podlegają także zwierzęta domowe, których transport do lecznicy zapewnia ubezpieczyciel. 

 1. Grupowe ubezpieczenie na życie Opiekun VIP 

To oferta, która podobnie jak Grupowe ubezpieczenie na życie Opiekun, pozwala dopasować zakres ochrony i umożliwia zakup szeregu dodatków, ale wyróżnia się tym, że dostępne są znacznie wyższe kwoty ubezpieczenia. Jest to pomoc dla firmy, kiedy zachoruje ktoś, bez kogo funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest niemal niemożliwe. Wsparcie finansowe pozwoli na szybki powrót do zdrowia, dzięki czemu nie będziesz musiał szukać zastępstwa. 

 • Nationale Nederlanden 

Możliwość ubezpieczenia pracowników w ramach polisy grupowej przygotowała także firma Nationale Nederlanden. Dobra opinia firmy i wieloletnie doświadczenie w branży ubezpieczeniowej,  sprawia, że warto zaufać produktowi Ochrona pracowników. Podstawową polisę można rozszerzyć o szereg pakietów dodatkowych, zarówno w zakresie ochrony życia jak i zdrowia. Ubezpieczyciel oferuje między innymi: 

 1. Ochrona na wypadek śmierci w wypadku przy pracy, 
 1. Ochrona na wypadek śmierci w wypadku komunikacyjnym, 
 1. Ochrona na wypadek śmierci spowodowanej ciężką chorobą (zawał serca lub udar mózgu), 
 1. Umowa dodatkowa dotycząca niezdolności do pracy, 
 1. Pomoc na wypadek pobytu w szpitalu, 
 1. Pomoc na wypadek ciężkich chorób, także zakaźnych.  

Są to tylko niektóre z opcji, jakie umożliwia ubezpieczenie. Z racji wielu wariantów polisy, wysokość składki ustalana jest indywidualnie. Na cenę ma także wpływ rozmiar przedsiębiorstwa, rodzaj działalności czy też oferowane przez firmę usługi. 

 • PZU 

Państwowy Zakład Ubezpieczeń także posiada w ofercie produkty, które zapewniają bezpieczeństwo pracownikom. W zależności od wielkości firmy, jaką prowadzisz, możesz skorzystać z oferty tylko dla dwóch osób, co ma uzasadnienie zwłaszcza w przypadku dwuosobowych spółek, rozpoczynających działalność na rynku i nieposiadających jeszcze pracowników, oraz z pakietu dla większych przedsiębiorstw: 

 1. Mój Zdrowy Biznes – oferta dla jednoosobowych działalności gospodarczych i dwuosobowych firm, 
 1. PZU Ochrona i Zdrowie – dla firm zatrudniających więcej niż 3 osoby. 

Oba warianty zapewniają dostęp do prywatnej opieki medycznej, konsultacje specjalistów bez oczekiwania w kolejce, badania w prywatnych laboratoriach medycznych. W ramach umowy ubezpieczyciel gwarantuje także pomoc finansową w razie ciężkiego zachorowania, hospitalizacji spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem, a także wypłatę sumy gwarantowanej osobom uposażonym w razie śmierci ubezpieczonego. 

Dlaczego warto zapewnić dostęp do grupowego ubezpieczenia na życie pracownikom firmy? 

Dziś każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę  tego, jak trudno jest pozyskać i zatrzymać dobrego specjalistę. Wyższa pensja nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – stanowi ona finansowe obciążenie dla firmy. Dużo tańszym, a równie atrakcyjnym rozwiązaniem, jest zapewnienie ochrony życia i zdrowia – opłacane składki można zaksięgować jako koszt firmy, co oznacza niewielki nakład finansowy, a jednocześnie podnosi znacznie atrakcyjność oferowanego stanowiska. 

 ubezpieczenie grupowe

 

Oceń artykuł
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!