Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie przed kradzieżą – wyjazd na ferie zwiększa ryzyko włamania

Ubezpieczenie mieszkania w podstawowej wersji chroni głównie przed poważnymi uszkodzeniami murów, na przykład w wyniku pożaru. Tymczasem równie ważne jest ubezpieczenie przed kradzieżą – to właśnie z tego bowiem powodu wypłacane jest co drugie odszkodowanie z polisy mieszkaniowej. 

Ubezpieczenie mieszkania – przed czym powinno chronić?

Ubezpieczenie mieszkania powinno chronić jego właściciela przed wszystkimi kosztami, na jakie może narazić go zniszczenie nieruchomości. Najbardziej niebezpieczne jest oczywiście uszkodzenie lub całkowite zniszczenie konstrukcji – jeśli więc wybuchnie pożar, w wyniku którego mieszkanie właściwie przestanie istnieć, a dom trzeba będzie odbudować – straty finansowe będą potężne. W wyniku takiej katastrofy można w jednej chwili stracić niemal cały majątek. Dlatego polisa chroniąca przed takim zdarzeniem to absolutna podstawa. Jednak nie tylko taka ochrona jest konieczna. Zdecydowanie mniejszą stratę może spowodować kradzież z włamaniem – ale także takie niebezpieczeństwo trzeba wziąć pod uwagę.

Wyjazd na ferie – większe ryzyko kradzieży

Wyjazd na ferie zimowe i urlop w połowie roku szkolnego to wspaniała okazja do odpoczynku. I choć ferie w każdym województwie wypadają w innym terminie, złodzieje doskonale wiedzą, kiedy zwiększa się prawdopodobieństwo znalezienia pustego mieszkania lub pozostawionego bez opieki domu. Dwa tygodnie wolnego od szkoły to czas, kiedy mało kto pozostaje w domu. Rodzice zwykle decydują się choćby na weekendową wycieczkę. A w tym czasie mieszkania ani domu nikt nie pilnuje. W tym czasie nieruchomość może zostać okradziona. Czym dla ubezpieczyciela jest kradzież? Okazuje się, że nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Czym jest kradzież?

Wszystkie definicje, w tym także te dotyczące ryzyk ubezpieczeniowych, zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Z tym dokumentem należy się bezwzględnie zapoznać przed podpisaniem umowy – może się bowiem okazać, że w różnych towarzystwach można się zabezpieczyć przed innymi zdarzeniami. Chcąc ubezpieczyć się przed kradzieżą, można zauważyć, że jest to dokładnie zdefiniowane zagrożenie. Przede wszystkim w większości ubezpieczeń możliwe jest zabezpieczenie się przed kradzieżą z włamaniem. Oznacza to, że włamywacze muszą pozostawić na miejscu zdarzenia ślady użycia siły. Jeśli tak się nie stanie, mamy do czynienia z kradzieżą zwykłą – a to jest całkiem inne ryzyko. Nie zawsze też można się przed taką ewentualnością zabezpieczyć za pomocą polisy – nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taką możliwość. Ubezpieczenie Generali Z myślą o domu podaje dwie definicje kradzieży – dokument OWU zakłada, że są to dwa różne zdarzenia – ale na okoliczność obydwu można się ubezpieczyć.

Ubezpieczenie przed kradzieżą - wyjazd na ferie zwiększa ryzyko włamania

Ubezpieczenie od kradzieży

Żeby móc ubezpieczyć nieruchomość od kradzieży, trzeba najpierw kupić ochronę murów przed zdarzeniami losowymi. To jednak nie wystarczy i ochroną trzeba także objąć ruchomości domowe.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie ruchom ości domowych – jaką polisę wybrać?

Dopiero tak skonstruowana polisa umożliwia wykupienie dodatku, który pozwala chronić nieruchomość od kradzieży z włamaniem. 

Jak ustaliś sumę ubezpieczenia przed kradzieżą z włamaniem?

Sama decyzja o tym, że nieruchomość ma być chroniona przed kradzieżą z włamaniem, to nie wszystko. Aby polisa spełniała swoją funkcję, trzeba wybrać odpowiednie sumy ubezpieczenia. Nie jest to łatwe zadanie – o ile ubezpieczenie murów odnosi się do samej nieruchomości, a ustalenie jej wartości nie jest sprawą trudną – już oszacowanie wszystkich ruchomości, a więc wyposażenia mieszkania czy domu, może być znacznie bardziej skomplikowane. Aby ułatwić sobie zadanie dobrze jest pomyśleć o tym już na etapie zakupu i zachować paragony za wszystkie wartościowe przedmioty.

Przeczytaj także: Ruchomości – czym są?

Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC