Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie szklanych przedmiotów

Ubezpieczając mieszkanie ochroną najczęściej obejmujemy same mury. Zabezpieczona jest więc konstrukcja budynku przed nieszczęśliwymi zdarzeniami, takimi jak pożar czy zalanie. Niektórzy ochronę rozszerzają także na sprzęty znajdujące się wewnątrz. Czy jednak można kupić ubezpieczenie szklanych przedmiotów i tym samym ochronić się przed kosztami, gdy zostaną stłuczone?

Ubezpieczenie ruchomości

O ubezpieczeniu ruchomości słyszał niemal każdy właściciel mieszkania. Taką polisę zwykle dodaje się do ubezpieczenia mieszkania czy domu, aby zabezpieczyć także cenne przedmioty znajdujące się we wnętrzu. W obliczu zmian klimatycznych jest to bardzo rozsądne posunięcie – pożar na skutek uderzenia pioruna czy powódź podczas letnich opadów deszczu to zagrożenie nie tylko dla samych murów.

Przeczytaj także: Luka ubezpieczeniowa – czy Polacy są świadomi potrzeby ubezpieczenia nieruchomości przed katastrofami naturalnymi?

Ale co zrobić, gdy w ubezpieczonym lokalu znajduje się dużo cennych, szklanych przedmiotów? Zagraża im nie tylko zniszczenie razem z innymi ruchomościami na skutek katastrofy naturalnej. Niebezpieczeństwo wiąże się także z przypadkowym uszkodzeniem czy stłuczeniem przedmiotów. Takie ryzyko dotyczy na przykład sklepów, wyposażonych w dużą ilość szklanych gablot na oferowane przedmioty. Ale z tego kruchego materiału może być wykonanych znacznie więcej rzeczy. 

Ubezpieczenie szklanych przedmiotów

Co zatem może obejmować ubezpieczenie szklanych przedmiotów? Osobna polisa, na jaką mogą zdecydować się właściciele kruchych, szklanych elementów wyposażenia, może obejmować:

  • szyby drzwiowe i okienne;
  • przeszklone ściany lub dachy;
  • kabiny prysznicowe;
  • wmontowane w ścianę lustra;
  • płyty kuchenne;
  • przeszklone drzwiczki piekarnika lub kuchenki mikrofalowej;
  • szklane ścianki akwariów lub terrariów;
  • przeszklenia meblowe;
  • panele fotowoltaiczne;
  • drzwiczki kominka;
  • balustrady balkonowe;
  • armatura sanitarna;
  • lampy i żyrandole.

Aby ubezpieczyciel wypłacił świadczenie nie musi dojść do całkowitego stłuczenia – wystarczy drobne pęknięcie lub ubytek, aby odszkodowanie pokryło koszty naprawy czy też odkupienia nowego przedmiotu. Warto pamiętać jednak, że wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela często jest:

  • zdarzenie losowe;
  • dewastacja;
  • kradzież z włamaniem;
  • akcja ratownicza.

Ochrona ubezpieczeniowa zadziała tylko wtedy, kiedy przedmiot zostanie przypadkowo stłuczony lub nieumyślnie uszkodzony.

Czego nie można ubezpieczyć?

Ubezpieczenie szklanych przedmiotów zwykle nie obejmuje dzieł sztuki – na przykład witraży przedstawiających wartość artystyczną. Można się także spotkać z rozbieżnościami w kwalifikowaniu na przykład akwariów do przedmiotów szklanych. W przypadku różnych polis sprawa ta może wyglądać inaczej. Dlatego decydując się na taką ochronę trzeba bardzo dokładnie sprawdzić, czy ochrona będzie rozszerzona na wszystkie posiadane przedmioty. Takie informacje zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). 

Jakie ubezpieczenie kupić, aby ochronić się przed kosztami związanymi ze stłuczeniem szklanych przedmiotów?

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie szklanych przedmiotów nie obejmuje pokrycia kosztów każdej sytuacji. Jeśli na przykład dziecko wybije okno sąsiada – taka polisa na nic się nie zda. Czy można zatem zabezpieczyć się także na taką okoliczność? Oczywiście, ale służy do tego inna polisa. Przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim chroni OC w życiu prywatnym. Takie ubezpieczenie także może stanowić dodatek do ubezpieczenia mieszkania. Przy zawieraniu umowy warto więc się zapoznać ze wszystkimi dostępnymi dodatkami i rozszerzeniami i tak skonstruować polisę, aby była odpowiedzią na wszystkie potrzeby. Niestety – każdy wybrany dodatek zwiększa koszt polisty. W przypadku jednak ubezpieczenia szklanych przedmiotów przeważnie różnica w składce rocznej wynosi około 10 zł. Tylko nieliczne firmy proponują większą różnicę w cenie – tak się jednak zdarza. Dlatego warto spisać wszystkie potrzebne dodatki i za pomocą kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości sprawdzić, ile będzie kosztowała ochrona w poszczególnych firmach. 

baner kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC