Ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy OC – PZU

Jeśli posiadasz samochód – podlegasz obowiązkowy zawarcia umowy ubezpieczeniowej. OC powinno chronić Cię przed szkodami wyrządzonymi na drodze innym kierowcom przez cały okres użytkowania pojazdu, ale każda kupiona polisa obowiązuje dwanaście miesięcy. Co się dzieje później? Kiedy można zrezygnować z ochrony?

Wypowiedzenie umowy OC w PZU

Aby zapobiec wygaśnięciu polisy odnawia się ona automatycznie po upływie roku na kolejne dwanaście miesięcy. W przeciwnym razie zachodziłoby ryzyko przerwania ochrony ubezpieczeniowej, a to może być powodem wysokich kar nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Więcej o konsekwencjach wynikających z poruszania się nieubezpieczonym samochodem przeczytasz w artykule: Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC? Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy oferta przestała Ci odpowiadać? Może tak być zwłaszcza w sytuacji, kiedy wybierając polisę nie sprawdziłeś warunków ubezpieczenia ani zasad obliczania składki w odpowiednio dużej ilości firm. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i każde towarzystwo ubezpieczeniowe może objąć taką ochroną Twój samochód – ale wysokość opłat obliczana jest w różny sposób. Ustala się ją na podstawie oceny ryzyka – a na to poszczególne firmy mogą mieć różne sposoby. Każdy użytkownik auta szuka najtańszej oferty, zapłacenie nawet najniższej stawki jest sposobem na wywiązanie się z obowiązku posiadania OC. Przepisy nie określają dokładnych warunków umowy, jakie musi ona spełniać. O sposobach, w jaki można obniżyć wysokość składki przeczytasz w artykule: Zniżki OC – jak obniżyć koszt ubezpieczenia? Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe naliczają taki sam upust w przypadku jednakowych parametrów. Jeśli zatem zauważysz, że wybrana przez Ciebie oferta nie jest najatrakcyjniejszą opcją na rynku, masz prawo do zmiany ubezpieczyciela. Możesz to zrobić składając wypowiedzenie w dowolnym momencie trwania ochrony – jednak polisa, z której rezygnujesz, przestanie działać dopiero ostatniego dnia okresu, na jaki zawarta była umowa. PZU to mimo wszystko firma z wieloletnim doświadczeniem w ubezpieczaniu klientów – warto więc zastanowić się nad rezygnacją z polisy. Jeśli masz wątpliwości, dobrym pomysłem jest kontakt z agentem ubezpieczeniowym. Jeśli nie przekona Cię on do kontynuowania ochrony – możesz złożyć wypowiedzenie.

Wypowiedzenie umowy OC w PZU – formalności

PZU jako jedna z niewielu firm ubezpieczeniowych nie udostępnia wzoru dokumentu, który należy wypełnić, aby wypowiedzieć polisę. Dokument należy sporządzić samodzielnie, uwzględniając takie dane jak:

  • imię i nazwisko
  • adres,
  • numer rejestracyjny ubezpieczonego pojazdu,
  • numer polisy, z której rezygnujesz,
  • czytelny podpis.

Jeśli napisanie wypowiedzenia jest dla Ciebie problemem, możesz skorzystać z gotowych, uniwersalnych wzorów, które bez problemu znajdziesz w Internecie.

ubezpieczenie OC

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC