Ogólne, Ubezpieczenia mieszkania

Powodzie latem – co można zrobić, aby ich uniknąć? Jak się zabezpieczyć?

W poniedziałek 29 czerwca 2020 wiele miejsc w Warszawie zostało zalanych. Ciągłe burze i opady deszczu w Polsce tego lata powodują podniesienie się poziomu wód w rzekach, zagrożenie więc dotyczy wielu miast. Według specjalistów powodzie latem będą zdarzać się coraz częściej, ale ich skutkom możemy zapobiegać.

Powodzie latem coraz częstsze

W tym roku lato jest szczególnie kapryśne i nic nie można poradzić na to, że anomalie pogodowe powoli stają się codziennością. Ocieplenie klimatu zmienia go coraz bardziej i w Polsce pojawiają się niespotykane upały oraz gwałtowne burze – a nawet trąby powietrzne.

Przeczytaj także: Pogoda latem może powodować niebezpieczeństwo!

29 czerwca 2020 roku fala powodziowa zalała ulice Warszawy. Chodź nie było potrzeby ewakuacji, stojąca na ważnych ulicach przejazdowych woda utrudniła, a miejscami uniemożliwiła poruszanie się po mieście. Wydarzenie było powodem ponad 500 wyjazdów Straży Pożarnej – głównie potrzebne było odpompowywanie wody. Takie sytuacje zdarzają się w Polsce coraz częściej. Bardzo często rozsyłane są alerty ostrzegające przed nadchodzącymi burzami, te zaś obfitują w ulewne deszcze. I choć opady nie są dla naszej szerokości geograficznej niczym dziwnym, w wyniku zmian klimatycznych są one zdecydowanie bardziej ulewne, trwają też dłużej niż dotychczas.

Przeczytaj także: Alerty pogodowe – czy należy im wierzyć? Jak korzystać z systemów wczesnego ostrzegania?

Jak chronić się przed powodzią?

W związku z tym, że klimat ulega ciągłym przemianom i burze z deszczami, podobnie jak inne anomalie, będą zdarzały się coraz częściej, potrzebne są systemy chroniące mieszkańców przed powodziami. Istnieje pilna potrzeba budowy infrastruktury przeciwpowodziowej oraz obiektów małej retencji. Konieczne jest stworzenie systemu zagospodarowywania  wody opadowej. Ale nie jest to jedyny pomysł na walkę z żywiołem.

Urbanizacja sprzyja powstawaniu szkód

Już dziś specjaliści zwracają uwagę na fakt, że postępująca urbanizacja utrudnia walkę z powodziami. Coraz większe powierzchnie miast są betonowane, co utrudnia odpływ wody deszczowej. W miastach masowo wycinane są drzewa i likwidowane zielone strefy z powodu brakujących miejsc parkingowych. Również powstające osiedla charakteryzują się ciasną zabudową, bez koniecznych pasów zieleni i trawników. Woda deszczowa nie ma gdzie wsiąknąć w glebę i trafia do kanalizacji. Ta zaś szybko się wypełnia i nie wytrzymuje tak dużych ilości wody. 

Mimo coraz częstszych powodzi wciąż doskwiera nam susza!

Choć deszcze padają częściej niż zwykle o tej porze roku, warto pamiętać, że Polska wciąż boryka się z problemem suszy. Jak to możliwe? Otóż w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej mamy bardzo małe zasoby wody. Jest tak z powodu braku możliwości magazynowania wody deszczowej – zbyt szybko odpływa ona rzekami do morza. Na małą skalę każdy może się przyczynić do poprawy tej sytuacji na przykład podlewając ogrody wodą deszczową czy budując niewielkie zbiorniki na własne potrzeby. Jednak aby problem zniknął, potrzebne są systemowe rozwiązania.

Pomysł Danii na walkę z powodziami

Rozwiązania do walki z powodziami na dużą skalę wprowadziła Dania. Należy przyjrzeć się wprowadzonym tam innowacjom i w miarę możliwości przenosić te pomysły na polski grunt. Warte uwagi są:

  • oczka magazynujące deszczówkę, 
  • zagłębienia terenu, 
  • studnie chłonne,
  • rozszczelnione krawężniki, które nie oddzielają ich całkowicie od chodników czy ulic,
  • łąki.

Powodzie latem - co można zrobić, aby ich uniknąć? Jak się zabezpieczyć?

Jak chronić się przed powodzią?

W obecnej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zachowanie środków bezpieczeństwa. Przede wszystkim budując dom warto sprawdzić, czy wybrana działka nie leży na terenie zalewowym. Obecnie wiele nieruchomości powstaje właśnie w takich miejscach, tymczasem one najbardziej narażone są na zalanie. Drugą rzeczą, o jakiej warto pomyśleć, jest ubezpieczenie przed skutkami powodzi. Dziś wiele polis można rozszerzyć właśnie o taki zapis, ale trzeba dokładnie sprawdzić, czy ochrona obejmuje powódź, czy tylko zalanie.

Przeczytaj także: Powodzie w Polsce – ubezpieczenie na wypadek powodzi

ubezpieczenie przed powodzią
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC