Ubezpieczenia mieszkania

Rozpoczęcie sezonu budowlanego – ubezpieczenie domu w budowie

5/5 - (3 votes)

Za oknami wiosna, a wraz z jej nadejściem rozpoczyna się sezon budowlany. Planowanie postawienia własnego domu jednorodzinnego to nie lada wyzwanie, ale także ogromny koszt. Trzeba przy tym pamiętać, że przedsięwzięcie zwykle trwa długo, a w tym czasie może wydarzyć się wiele. Dlatego ubezpieczenie domu w budowie może okazać się niezbędnym wydatkiem, który pozwoli uchronić powstającą nieruchomość przed niespodziewanymi zdarzeniami. Rozpoczęcie sezonu budowlanego to dobry czas, by poszukać polisy.

Budowa domu zaczyna się od kupienia działki

Wiosna to najlepszy czas na to, aby rozpocząć budowę domu. Na początku marca zwiększa się zatem zainteresowanie działkami budowlanymi – podobnie jest wczesną jesienią. Teraz jest więc najlepszy czas na znalezienie właściwej oferty oraz rozpoczęcie inwestycji. Jakie działki są kupowane najczęściej? Wszystko zależy od lokalizacji. W dużych miastach cena za metr kwadratowy jest wyższa, zatem powierzchnie kupowane przez zainteresowanych nie są zbyt duże. Dla przykładu – w Warszawie trzeba zapłacić aż ok. 900 – 1000 zł za metr kwadratowy terenu, ale już w podwarszawskim Piasecznie cena jest niemal o połowę niższa. Dlatego najczęściej wybierane są działki o powierzchni 1000 – 1200 m2 w miastach i znacznie większe (powyżej 2000m2) poza miastami. 

Rozpoczęcie sezonu budowlanego

Choć zimy w Polsce są coraz cieplejsze, sezon budowlany zaczyna się dopiero wiosną i trwa tylko do końca jesieni. Co prawda niektóre prace, zwłaszcza na późniejszym etapie, można wykonywać zimą – ale to wiosną zaczyna się budowa największej ilości budynków. Wtedy nie tylko jest cieplej i ziemia nie zamarza – ale także jest więcej słońca i dni są dłuższe. Jest to nie bez znaczenia, zwłaszcza, że inwestycja nie może trwać w nieskończoność. Prace zaczęte na wiosnę postępują tymczasem dożo szybciej. 

Trzy etapy budowy

Tworzenie własnego domu można podzielić na trzy etapy:

  • stan surowy zamknięty,
  • wykonanie instalacji wewnątrz budynku,
  • wykończenie wnętrz.

Niestety pomiędzy etapami konieczne są przerwy – zwłaszcza podczas budowy na pierwszym etapie. Wylany beton musi się bowiem związać, a konstrukcja musi osiągnąć stabilizację. Czas, jaki mija do zamknięcia stanu surowego zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych, dlatego właśnie warto z pracami poczekać do wiosny.

Wydatki związane z rozpoczęciem budowy

Decyzja o rozpoczęciu budowy domu wiąże się z ogromnymi kosztami. Trzeba bowiem kupić nie tylko działkę budowlaną, ale także wszystkie potrzebne materiały. A to przecież nie koniec wydatków. Na miejsce budowy trzeba bowiem doprowadzić prąd, aby wszystkie używane sprzęty mogły zostać podłączone. Na rozwiązanie tego problemu są dwie możliwości – można pociągnąć prąd od sąsiada i z nim się rozliczyć, ale można także kupić prąd budowlany, który zostanie dostarczony z myślą o prowadzonych pracach. Taka operacja nie będzie dla nikogo uciążliwa i nie będzie wymagała rozliczeń z prywatnymi osobami.

Przeczytaj także: Ile kosztuje prąd budowlany?

Ubezpieczenie domu w budowie

Kolejnym wydatkiem, który wiąże się z rozpoczęciem budowy, jest zakup ubezpieczenia domu w budowie. Wiele osób niestety nie posiada odpowiedniej polisy, co wynika z niewiedzy lub z oszczędności, ale w obu przypadkach zaniechanie zakupu jest poważnym błędem. Teren budowy jest bowiem narażony na wszelkiego rodzaju anomalie atmosferyczne oraz na kradzieże – te zaś zdarzają się bardzo często.

Przeczytaj także: Ubezpiecz swój dom już na etapie jego budowy

Trzeba pamiętać, że prowadzenie prac wiąże się z korzystaniem z wielu narzędzi i urządzeń, które na noc zwykle zostają na placu budowy. Każda kradzież może zatem być ogromnym wydatkiem – są to bowiem sprzęty drogie i często wypożyczone. Naprawa takiej straty może kosztować niemało – tymczasem ubezpieczenie domu w budowie pozwala na zyskanie pewności, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie wynikające ze straty koszty.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie budowy – co i jak?

ubezpieczenie domu w budowie

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC