Ogólne

Choroby cywilizacyjne – co to takiego? Jak się przed nimi chronić?

Choć termin choroby cywilizacyjne pojawia się w ostatnich latach często – wzbudza coraz mniejsze emocje powszechniejąc. Tymczasem jest to bardzo groźna grupa przypadłości, na którą co roku wiele osób umiera. Co to są choroby cywilizacyjne? Jak można się przed nimi bronić?

Choroby cywilizacyjne – co się kryje pod tym pojęciem?

Choroby cywilizacyjne to grupa bardzo wielu dolegliwości, które wiążą się ze zmianą stylu życia współczesnego człowieka. Powszechny dobrobyt, brak problemów ze zdobyciem pożywienia, siedzący tryb życia i mała ilość ruchu, zanieczyszczone środowisko – to tylko niektóre z czynników sprzyjających pojawianiu się przypadłości prowadzących do ciężkich chorób – i bardzo często śmierci. Do chorób cywilizacyjnych zalicza się między innymi:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzycę typu II,
  • miażdżycę, 
  • alergie,
  • choroby wynikające z otyłości,

a coraz częściej tę grupę poszerza się o takie choroby jak:

  • AIDS,
  • narkomanię,
  • alkoholizm,
  • depresję.

Pełna lista jest bardzo długa i stale rośnie. Przede wszystkim dlatego, że na przykład otyłość nie koniecznie jest uznawana za chorobę – ale właśnie z niej wiele chorób może wynikać. Dlatego coraz częściej pojawia się na tej liście, mimo że jako taką chorobą nie jest. 

Z czego wynikają choroby cywilizacyjne?

W literaturze pojawia się coraz więcej głosów zwracających uwagę na fakt, że po raz pierwszy w dziejach ludzkości więcej problemów wynika z nadmiaru jedzenia niż z głodu. Zwraca na to uwagę między innymi Yuval Noah Harari w książce Homo Deus z 2015 roku, ale także wielu lekarzy specjalistów w rozlicznych artykułach. Problem złego wpływu zbyt obfitej diety dostrzegano już w starożytności, więc pomysł nie jest nowy. Już Hipokrates mówił: 

wszystkie choroby przychodzą do człowieka przez usta z pożywieniem.

Z pewnością więc niewłaściwa dieta jest pierwszą przyczyną tak powszechnie występujących chorób nazywanych cywilizacyjnymi. Wystarczy zauważyć, że występują one w krajach rozwiniętych – tymczasem przyglądając się na przykład mieszkańcom doliny Hunza, leżącej w dzisiejszym Pakistanie, można odkryć, że chorób można uniknąć. Właściwie nie znają oni żadnej z nich i należą do ludzi najdłużej żyjących na całym świecie. Osoby w wieki 80 lat pracują i jest to zjawisko powszechne. I choć mieszkańców tego miejsca różni od osób zamieszkujących kraje wysoko rozwinięte bardzo wiele, najłatwiej dostrzec różnice przyglądając się żywności. Na stołach hinduskich osadników tego regionu przeważają surowe warzywa i owoce, kiełki zbóż, a z nabiału – głównie owcza bryndza. Nie są to wegetarianie – białko zwierzęce dostarczają do organizmu jedząc kurczaki. Poza mlekiem – piją niemal wyłącznie wodę pochodzącą z lodowca. Używają także wina – ale tylko w celach leczniczych. Wykluczyli więc z diety niemal całkowicie alkohol. Ich żywność jest nieprzetworzona i w dużej mierze nie poddana nawet obróbce termicznej. I choć z pewnością himalajski klimat sprzyja utrzymaniu zdrowia – to właśnie dietę wskazuje się jako główny powód długowieczności tego ludu.

Zanieczyszczenie środowiska a choroby cywilizacyjne

Nie da się jednak ukryć, że chorobom cywilizacyjnym sprzyja także ogromne zanieczyszczenie środowiska. Wszechobecny plastik – także w postaci mikrocząsteczek zatruwających powietrze, wodę i zwierzęta, będące częścią naszej diety – a także coraz częściej odnajdowany w rozlicznych produktach glifosat – to największe bolączki współczesnego człowieka. Trzeba także zauważyć, że problemem jest też wszechobecne wi-fi czy mikrofale, które także nie są obojętne dla zdrowia.

Choroby cywilizacyjne

Jak zachować zdrowie i zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych?

Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować ze wszystkich czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Pracujemy w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach, rzadko przebywamy na świeżym powietrzu, co skutkuje ogromnymi niedoborami między innymi witaminy D3, całkowite wyeliminowanie plastiku jest niemal niemożliwe, a produkty spożywcze sprzedawane w marketach często nadają się na dział chemiczny – tyle w nich sztucznych dodatków. Niestety nawet kupowanie owoców i warzyw w wielkich sieciach handlowych może nie być skuteczne dla zachowania zdrowia – produkowane masowo na wyjałowionych glebach nie dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych pierwiastków. Jednak zwiększanie świadomości to dobry pierwszy krok. Można przecież wybierać sprawdzonych dostawców żywności oferujących produkty z ekologicznych upraw – i na takie należy się decydować. Zdecydowanie lepiej zjeść mniej, ale zdrowych rzeczy – niż narażać się na otyłość wybierając wysoko przetworzone produkty. Warto także regularnie wykonywać badania poziomu witamin i mikroelementów. W razie potrzeby można je przecież suplementować. Witaminy w tabletkach są wynalazkiem naszych czasów – i skoro nie można uciec od cywilizacji, warto korzystać z tego, co jest w niej dobre. W regularnych badaniach z pewnością pomocne okażą się pakiety medyczne i ubezpieczenia zdrowotne duża ilość takich produktów na rynku to możliwość dostosowania ich do indywidualnych potrzeb, a dzięki podpisaniu umowy wykonywanie badań jest wygodniejsze i tańsze.

Przeczytaj także: Tanie ubezpieczenie zdrowotne – ile tak naprawdę kosztuje opieka?

Ubezpieczenie na życie

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC