Ogólne

Jaką mąkę wybrać?

Z mąki korzysta niemal każdy – jest głównym składnikiem chlebów czy makaronów, ale dodawana w mniejszych ilościach jest także do innych produktów. Jaką mąkę wybrać, aby zachować zdrowie na dłużej? Czy ma to jakieś znaczenie?

Jaką mąkę wybrać, aby zachować zdrowie?

Odkąd człowiek nauczył się uprawiać zboża, stanowi ono podstawowy składnik jego żywności. Choć świadomość społeczeństwa rośnie i popularność zyskuje coraz więcej diet, które inaczej układają piramidę żywieniową i podstawowym jej składnikiem są warzywa i niskocukrowe owoce, wciąż większość ludzi na świecie nie jest w stanie przeżyć nawet jednego dnia bez mąki. Warto zatem zastanowić się, jaką mąkę wybierać, aby zachować zdrowie. Nie jest to bowiem bez znaczenia.

Przeczytaj także: Dieta Ewy Dąbrowskiej – dlaczego zyskuje taką popularność?

Przede wszystkim wiele osób zastanawia się nad szkodliwym rzekomo glutenem. Występuje on w zbożach powszechnie, a uczulenie na ten składnik stało się w ostatnim okresie niemal epidemią. Czy tak jest faktycznie? Wielu lekarzy zwraca uwagę na fakt, że to nie gluten sam w sobie stanowi problem. Wszak bardzo dużo jest go w pszenicy, a tej właściwie nie powinniśmy jeść. To zboże jest bowiem tak zmodyfikowane genetycznie, że nie powinno gościć na naszych stołach. Szczególnie powinno się unikać białej mąki, a więc pozbawionej zupełnie wszystkich cennych składników, które zawierają otręby. Większą zawartość glutenu mają stare odmiany pszenicy, takie jak płaskurka czy samopsza, ale te nie szkodzą nawet osobom z nietolerancją glutenu. Takie informacje można znaleźć między innymi w wypowiedziach Jerzego Jaśkowskiego. Zatem nieprawdą jest, że nie można się obyć bez mąki pszennej – wystarczy tylko chcieć, gdyż inne mąki, także pszenne, są dostępne – choć może nie tak powszechnie jak tradycyjna tortowa. 

Jaką mąkę wybrać?

Mąka z pełnego przemiału – co to znaczy?

Wśród różnych rodzajów mąk można – oprócz czystej, białej – znaleźć te z pełnego przemiału. Co to znaczy? Jaki to rodzaj produktu? Taka mąka powstaje, gdy ziarno nie jest dokładnie oczyszczone ze swojej skórki. Nie ma więc tak śnieżnobiałego koloru i nie jest tak lekkie. Biała mąka składa się tylko z wewnętrznej części ziarna, zatem zawiera głównie skrobię i niewiele błonnika czy witamin. Tymczasem większość z nich zawarta jest właśnie w skórce. Niestety mąka z pełnego przemiału, w której znajdują się różne elementy ziarna, nie jest tak biała ani tak lekka. Nie można więc z niej uzyskać puszystego biszkoptu – jest ciemniejsza i ciężka. Ale dzięki temu nie powoduje tak szybkiego zapadania na otyłość, która jest powszechną chorobą XXI wieku.

Przeczytaj także: Choroby cywilizacyjne – co to takiego? Jak się przed nimi chronić?

Trzeba pamiętać, że mąka z pełnego przemiału jest znacznie bardziej sycąca – nie można jej zjeść tak dużo, jak białej mąki. Stopniowo także uwalnia energię, gdyż bogata jest w złożone węglowodany (w przeciwieństwie do tych prostych, zawartych w białej mące), dzięki czemu stopniowo uwalnia energię i nie powoduje nagłego wyrzutu insuliny do krwi. Ma to ogromny wpływ na zachorowalność na cukrzycę, tak popularną chorobę w ostatnich latach.

Przeczytaj także: Cukrzyca typu I i II – czym się różnią?

Dlaczego mąka z pełnego przemiału jest zdrowsza?

Mąka z pełnego przemiału jest nie tylko rozwiązaniem dla osób dbających o wagę i odpowiedni poziom insuliny we krwi, ale jest także zdrowsza. Zawiera znacznie więcej ważnych substancji odżywczych, takich jak:

  • magnez,
  • fosfor,
  • potas,
  • miedź,
  • mangan,
  • selen,
  • kwas foliowy,
  • witaminy z grupy B.

Produkty bezglutenowe – czy warto je kupować?

Zamiast rezygnacji z pszenicy powszechnie poszukuje się produktów bezglutenowych. Przecież są one prostą odpowiedzią na potrzeby osób z nietolerancją. Tymczasem warto dokładnie sprawdzać skład tego typu produktów – niestety w większości przypadków mają one bardzo długą listę składników, przy czym większość z nich brzmi zupełnie obco. Nafaszerowane są bowiem chemią, która ma zastąpić normalnie występujący w mące gluten. Trzeba samodzielnie podjąć decyzję, czy zjedzenie pulchnej bułki jest warte tego, żeby wraz z nią przyjąć do organizmu tak dużą ilość sztucznych substancji chemicznych. 

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC