Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie dla seniora

Ubezpieczenie na życie dla seniora oparte jest na nieco innych zasadach niż polisa dla młodej osoby, inną też spełnia funkcję. Ofert natomiast wciąż przybywa, a produkty są coraz bardziej opłacalne dla tej grupy osób. Jaką polisę wybrać w podeszłym wieku? Przed czym można się zabezpieczyć w ten sposób?

Jaką funkcję spełnia ubezpieczenie na życie dla seniora?

Ubezpieczenia na życie najczęściej kupują osoby młode, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie. Najwięcej decyzji o zakupie polisy zapada wtedy, gdy na świecie pojawiają się małe dzieci. Rodzice w trosce o ich przyszłość i bezpieczeństwo podpisują najróżniejsze umowy ubezpieczeniowe – od takich, które chronią tylko na wypadek śmierci głównego żywiciela rodziny, po polisy posagowe, które zapewniają dziecku lepszą przyszłość. Czy później, w podeszłym wieku, warto zdecydować się na ubezpieczenie? Jaką funkcję może pełnić polisa seniora? Wbrew pozorom powodów by się ubezpieczyć jest wiele. 

Ubezpieczenie na życie dla seniora

Polisę ubezpieczeniową można kupić w coraz starszym wieku – choć wciąż istnieją w tej kwestii ograniczenia. Najwięcej ofert przeznaczonych jest dla osób do 65 roku życia, ale także osiemdziesięciolatek znajdzie coś dla siebie – choć z pewnością wybór będzie mniejszy. Po co kupować ubezpieczenie na emeryturze? Otóż polisa może zapewniać:

  • świadczenie wypłacone z tytułu pobytu w szpitalu,
  • ochronę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • ubezpieczenie przed wypadkami komunikacyjnymi,
  • pakiet Assistance medyczny,
  • gwarancję wypłacenia beneficjentom polisy świadczenia na okoliczność pogrzebu.

Warto jednak dokładnie czytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Zwykle bowiem umowy dodatkowe, takie jak świadczenie szpitalne czy NNW – kończą się szybciej niż podstawowe ubezpieczenie. Aby poznać dokładne granice wieku dla poszczególnych typów ochrony, konieczne jest przeanalizowanie dokumentów.

Wady ubezpieczenia na życie dla seniorów

Faktem jest, że polisa kupowana w jesieni życia nie oferuje tak atrakcyjnych warunków jak ubezpieczenie na życie dla młodych osób. Niestety trzeba pamiętać, że w zaawansowanym wieku rośnie ryzyko dla ubezpieczyciela – szanse, że ubezpieczony zachoruje i umrze są większe, niż kiedy miał trzydzieści czy czterdzieści lat. Dlatego polisy dla seniorów są przede wszystkim droższe. Ale to nie jedyna ich wada. Mają także wiele ograniczeń odpowiedzialności. Trzeba także pamiętać, że wszystkie zdiagnozowane dotąd choroby nie będą podlegały ochronie – ubezpieczenie chronić będzie tylko przed nowymi diagnozami.

Ubezpieczenie na dożycie dla seniorów

Dobrym rozwiązaniem dla seniorów są także polisy na życie i dożycie. Ich zasada działania jest prosta – jeśli ubezpieczony dożyje wieku określonego w umowie, otrzyma ustalonej wysokości świadczenie. Nawet w podeszłym wieku taki zastrzyk finansowy się przydaje – choć może rzadko się zdarza, że w wieku emerytalnym planowane są większe inwestycje – dodatkowe środki z pewnością przydadzą się na zasłużone wakacje czy też kontynuację leczenia, jeśli takie jest już zapoczątkowane.

Ubezpieczenie na życie dla seniora w PZU

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie niezbędne jest porównanie wielu ofert dostępnych na rynku. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, w jakim wieku najpóźniej można podpisać umowę oraz jaki zakres ochrony przewiduje ubezpieczyciel. Aby tego dokonać potrzebny jest punkt wyjścia. Można go znaleźć sprawdzając rankingi ubezpieczeń – dzięki nim mamy gwarancję, że najpierw sprawdzone zostaną najciekawsze oferty. My polecamy zacząć od ubezpieczenia na życie dla seniora w PZU. Ta oferta wyróżnia się przede wszystkim tym, że można podpisać umowę aż do 80 urodzin. Poza tym ważne jest, że umowa opłacana jest przez ubezpieczonego tylko do określonego w umowie momentu. Później składki opłaca PZU. Warto także zwrócić uwagę na tę ofertę ze względu na atrakcyjny pakiet rozszerzeń. Można wybrać:

  • ubezpieczenie na wypadek konieczności poddania się operacji chirurgicznej,
  • gwarancja wypłaty świadczenia w razie zdiagnozowania nowotworu złośliwego,
  • ochrona przez złamaniami kości,
  • ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC