Ogólne, Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Wyłączenia w ubezpieczeniu Assistance

Podobnie jak w przypadku każdej polisy, wyłączenia w ubezpieczeniu Assistance są powszechne. Warto wiedzieć, w jakiej sytuacji ubezpieczyciel nie umożliwi skorzystania z pomocy drogowej mimo wykupionej ochrony. 

Co to jest ubezpieczenie Assistance?

Ubezpieczenie Assistance różni się od innych polis przede wszystkim tym, że nie prowadzi do wypłaty odszkodowania, ale w zamian za to można skorzystać z zorganizowanej i opłaconej przez ubezpieczyciela pomocy. Najpopularniejsze pakiety Assistance dotyczą pomocy drogowej, lecz istnieje także cała gama innych produktów, które działają w tej sam sposób. Dostępne są choćby pakiety Assistance domowy czy Assistance medyczny. W zależności od swojego przeznaczenia, oferują ubezpieczonemu innego rodzaju pomoc. Ale tak jak w każdym ubezpieczeniu, tak i w takim pakiecie występują pewne ograniczenia – są to wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Przeczytaj także: Pakiet Assistance – nie tylko komunikacyjny! Jakie jeszcze pakiety warto wybrać?

Kiedy w skorzystaniu z polisy przeszkodzą wyłączenia w ubezpieczeniu Assistance komunikacyjnym?

Najważniejsze powody, dla których nie można skorzystać z pomocy pakietu Assistance na drodze, dotyczą niedozwolonych zachowań kierowcy. Najpowszechniejszym z nich jest pozostawanie pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Trzeba także pamiętać, że nie tylko brak możliwości skorzystania z pakietu Assistance może być w takiej sytuacji problemem – za takie przewinienie grozi dotkliwy mandat, a w niektórych sytuacjach także kara pozbawienia wolności i odebranie prawa jazdy. Świadczenie nie zostanie także wypłacone z Autocasco, a to, które otrzyma poszkodowany z OC – trzeba będzie zwrócić. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu – co za to grozi? 

Innym powodem, dla którego ubezpieczyciel nie zapewni pomocy w ramach wykupionego pakietu Assistance, może być zły stan techniczny pojazdu. Nie można bowiem oczekiwać, że nieprzeprowadzenie potrzebnych napraw w terminie lub brak pozytywnej opinii stacji kontroli pojazdów po obowiązkowym przeglądzie technicznym mogą być podstawą sfinansowania przez ubezpieczyciela pomocy drogowej, gdy coś złego z powodu tych zaniedbań się wydarzy. 

Przeczytaj także: Nieważny przegląd techniczny – kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia za wypadek?

Inne ograniczenia pakietu Assistance

Istnieje znacznie więcej zapisów, które są powszechne w pakietach Assistance. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), aby mięć świadomość, jakie wyłączenia stosowane są w tym konkretnym przypadku. Trzeba na przykład sprawdzić zasięg kilometrowy oraz franszyzę kilometrową dotyczące holowania. Te odległości określają, jak daleko od miejsca zamieszkania musi dojść do unieruchomienia pojazdu (franszyza kilometrowa) i jaką odległość może przejechać holowany wóz. W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz pakietu, mogą się one różnić. Trzeba także pamiętać, że:

  • ubezpieczyciel w ramach pakietu Assistance pokryje koszt dowozu paliwa – ale sam zakup leży po stronie ubezpieczonego;
  • ochroną nie są objęte szkody spowodowane celowo;
  • obowiązują limity w ramach ubezpieczenia, powyżej których świadczenie nie będzie przyznane.

Przykład:

Ubezpieczony dwa razy miał już problem z rozładowanym akumulatorem i korzystał z pakietu Assistance. Jeśli limit w okresie trwania umowy obejmuje tylko dwa zdarzenia, za trzecim razem kierowca będzie zdany na siebie, mimo posiadanego pakietu Assistance.

Niezależne od kierowcy zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie udzieli pomocy w ramach pakietu Assistance

Wyłączenia w ubezpieczeniu Assistance dotyczą także sytuacji, które nie są zależne od kierowcy ani pasażerów. W związku z tym, że ich przebieg może być nieprzewidziany – ubezpieczyciel także nie chce brać za takie zdarzenia odpowiedzialności. Należą do nich:

  • demonstracje,
  • zamieszki na drodze,
  • akcje protestacyjne,
  • wydarzenia związane ze strajkami,
  • akty terrorystyczne,
  • wydarzenia wojenne i związane z sytuacją polityczną,
  • działanie energii jądrowej na masową skalę,
  • przejęcie samochodu przez wojsko czy policję,
  • sytuacje spowodowane siłą wyższą.

Przeczytaj także: Pakiet Assistance komunikacyjny – co to za ubezpieczenie?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC