Ubezpieczenia OC

Wypadki spowodowane przez kierowców bez ubezpieczenia OC – ile odszkodowań wypłaca UFG?

Mimo wysokich kar za poruszanie się pojazdem bez ubezpieczenia OC, wciąż wielu kierowców decyduje się na ryzyko i nie wykupuje polisy. Oczywiście część takich przypadków to zwykłe przeoczenie. Bez względu jednak na powód zaniedbania obowiązku, w razie kolizji spowodowanej przez nieubezpieczonego kierowcę, odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Czy wypadki spowodowane przez kierowców bez ubezpieczenia OC to częsty przypadek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia wynika z ustawy z dania 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Obejmuje on wszystkie pojazdy, bez żadnego wyjątku. Choć ubezpieczenie musi trwać przez cały okres posiadania samochodu, przepisy dopuszczają kilka sytuacji, w których można zdecydować się tylko na okazjonalne ubezpieczenie. Przeczytasz o nich w artykule: Ubezpieczenie OC na 30 dni. 

Wypadki spowodowane przez kierowców bez ubezpieczenia OC

Choć kary za brak polisy są wysokie, wciąż po drogach poruszają się pojazdy, które z jakiegoś powodu nie są ubezpieczone. Czasem jest to działanie celowe, a czasem zwykłe zaniedbanie. Jak często kierowcy poruszający się nieubezpieczonymi samochodami powodują wypadki? 

Przeczytaj także: Co grozi za brak OC? W 2019 roku wzrastają opłaty karne!

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) szacuje, że obecnie w Polsce 80 – 90 000 pojazdów nie ma ubezpieczenia. Jednak nie oznacza to, że każdy taki kierowca spowoduje wypadek. Choć kierowców bez polisy OC jest wielu, w ostatnich latach spadła liczba roszczeń o wypłatę odszkodowania do UFG. Ma na to wpływ kilka czynników:

  • spadek liczby śmiertelnych wypadków na polskich drogach,
  • zmniejszenie ilości roszczeń wynikających ze szkody, do której doszło kilkanaście lat temu.

Niestety mimo mniejszej ilości wniosków, wzrasta średnia kwota wypłacana przez UFG. Poszkodowanie żądają wyższych kwot za doznane szkody osobowe. Zwiększają się też roszczenia o wypłatę zadośćuczynienia za utracone zarobki.

Przeczytaj także: Czy zadania UFG będą rozszerzone?

Czy sytuacja UFG się poprawia?

Mimo mniejszej ilości wniosków o wypłacenie odszkodowania za wypadek spowodowany przez kierowcę bez ważnego ubezpieczenia OC, sytuacja UFG nie ulega zasadniczej zmianie. Jest to spowodowane wzrostem roszczeń za pojedyncze zdarzenie, a także rozszerzenie wachlarza sytuacji, w których to UFG wypłaci odszkodowanie. Przede wszystkim chodzi o świadczenia, podstawą których jest wyczerpanie sumy gwarancyjnej.

Przeczytaj także: Wyczerpanie sumy gwarancyjnej – czy problem ofiar wypadków zniknie?

Wypadki spowodowane przez kierowców bez ubezpieczenia OC  – czy kierowcy chętnie oddają pieniądze?

W razie wypadku spowodowanego przez kierowcę bez ubezpieczenia OC, świadczenie poszkodowanemu wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jednak sprawca otrzyma wezwanie do zwrotu poniesionych przez instytucję kosztów. Niestety statystyki pokazują, że oddanie pieniędzy rzadko odbywa się dobrowolnie. Tylko 35% świadczeń zostaje zapłaconych bez konieczności przeprowadzania egzekucji komorniczej. Aż w 65% przypadków niezbędne jest zajęcie konta czy wynagrodzenia. Tymczasem UFG przestrzega przed unikaniem konfrontacji. 

Trzeba także wiedzieć, że nie od razu zostaje wszczęte postępowanie komornicze. Zanim to nastąpi, możliwe jest dobrowolne zapłacenie kary i opłacenie polisy. Dopiero brak reakcji właściciela samochodu powoduje konieczność wyjaśnienia sytuacji i w razie potrzeby – wszczęcia egzekucji komorniczej. Dobrowolne poddanie się każe jest tańszym rozwiązaniem i przysparza mniej kłopotów – tymczasem kierowcy rzadko korzystają z takiej możliwości. 

Dlaczego Polacy niechętnie płacą kary?

Okazuje się, że nie tylko w przypadku należności wobec UFG Polacy uchylają się od odpowiedzialności. Duże są także zaległości w przypadku konieczności opłacenia mandatu czy też grzywien nałożonych przez sąd. Wart jednak wiedzieć, że takie postępowanie może tylko zwiększyć koszty niezbędne do zapłacenia oraz przysporzyć dodatkowych kłopotów. Jeśli więc zdarzy się sytuacja, w której należy zasądzoną karę zapłacić – lepiej jest zrobić to jak najszybciej.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC