Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia OC

Zmiana ubezpieczyciela – kiedy jest możliwa w przypadku OC?

Czasem polisa OC okazuje się niewłaściwa i jedynym rozwiązaniem wydaje się być wymiana produktu na inny. Kiedy zmiana ubezpieczyciela jest możliwa? W niektórych przypadkach można zrezygnować z posiadanej umowy, ale nie zawsze.

Dlaczego czasem trzeba zrezygnować z OC?

Choć ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, nie wszystkie polisy są jednakowe. Zdarza się, że ubezpieczenie nie spełnia oczekiwań ubezpieczonego – i nie chodzi o sumy ubezpieczenia, gdyż te są ustalone przez przepisy Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Na czym więc może polegać różnica? Otóż przede wszystkim inne towarzystwo ubezpieczeniowe może zaproponować inną cenę za polisę. Przed wybraniem oferty warto więc sprawdzić jak najwięcej ofert, gdyż każda firma ma prawo ustalić wysokość składki na innym poziomie. Ale to nie jedyna rzecz, która może być inna w przypadku różnych ubezpieczeń. Różnice mogą dotyczyć także dodatków do polisy, które często w przypadku OC są bezpłatne.

Kiedy można zmienić ubezpieczenie OC?

Choć zmiana ubezpieczyciela jest możliwa, nie można zerwać obowiązującej umowy w dowolnym momencie. Istnieją tylko trzy sytuacje, w których dopuszczalna jest zmiana polisy. Są to:

  • Kończąca się umowa – najpóźniej jeden dzień przed końcem obowiązującej umowy można złożyć wypowiedzenie. Skutkiem takiego działania będzie nieprzedłużenie umowy automatycznie na następny okres. Ważne jednak jest, aby pamiętać, że w takiej sytuacji konieczne jest wykupienie nowej polisy na czas i niedopuszczenie do przerwania ciągłości trwania ochrony. Brak polisy jest bowiem podstawą do nałożenia kary. O tym, jak dużo trzeba zapłacić przeczytasz w artykule: Wzrost kar za brak OC w 2020 roku!
  • Niekorzystna rekalkulacja składki – zakup używanego samochodu posiadającego ubezpieczenie OC oznacza, że ubezpieczyciel przeprowadzi rekalkulację składki, aby dostosować ubezpieczenie do nowego właściciela. Tymczasem nowa kwota może już nie być atrakcyjna. W takiej sytuacji możliwa jest zmiana ubezpieczyciela. Trzeba bowiem pamiętać, że składka odpowiednia dla jednego właściciela może nie być najlepsza dla innego – każdy ubezpieczyciel ma prawo według własnych kryteriów ustalić wartość ubezpieczenia.
  • Posiadanie podwójnego ubezpieczenia – zdarzają się sytuacje, w których właściciel posiada podwójne ubezpieczenie OC. W takiej sytuacji dopuszczalna jest rezygnacja z jednej z umów. O powodach takiej sytuacji przeczytasz w artykule: Co powinieneś zrobić, gdy masz podwójną umowę OC? Jak wypowiedzieć zbędną polisę? 

Zmiana ubezpieczyciela – jak ją przeprowadzić?

Aby zmienić ubezpieczyciela lub zrezygnować ze zbędnej polisy, trzeba złożyć odpowiednie wypowiedzenie umowy. O tym, jak przygotować dokumenty, dowiesz się z artykułu: Wypowiedzenie umowy OC

Sposobów na dopełnienie wszystkich obowiązków jest kilka. Można to zrobić stacjonarnie, w siedzibie towarzystwa, ale nie ma takiej konieczności. Z powodzeniem można poinformować ubezpieczyciela o rezygnacji zdalnie – za pośrednictwem internetu czy telefonu. Najważniejsze jest, aby w dokumencie znalazły się wszystkie niezbędne informacje, takie jak dane osobowe wszystkich właścicieli pojazdu, numer polisy OC, marka i model samochodu, którego dotyczy umowa. 

O czym trzeba pamiętać przy zmianie umowy OC?

Najważniejszą kwestią jest niedopuszczenie do tego, aby ochrona została przerwana. W  tym celu należy możliwie jak najszybciej znaleźć inną umowę, która będzie spełniała oczekiwania kupującego. Jak znaleźć właściwą ofertę? Można skorzystać z usług multiagencji, ale dobrym pomysłem jest także korzystanie z porównywarek internetowych. O ich zaletach i zasadach działania przeczytasz w artykule: Porównywarka OC – czy trzeba podać wszystkie dane?

Ubezpieczenie OC i AC 

Zmiana ubezpieczyciela – kiedy jest możliwa w przypadku OC?
5 (100%) 3 glos[y]
The following two tabs change content below.
Avatar

Małgorzata Stępień

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!