Ogólne

Powrót dzieci do szkoły – czy jest szansa na to, że rok szkolny rozpocznie się planowo?

Szkoły zamknięte w marcu początkowo miały zatrzymać funkcjonowanie tylko na dwa tygodnie. Tymczasem pozostały nieczynne niemal do końca roku. Czy powrót dzieci do szkoły po wakacjach jest realny?

Czy powrót dzieci do szkoły jest możliwy we wrześniu?

Wciąż nie wiadomo, jak zmieniać się będzie sytuacja związana z epidemią. Choć planowano powrót dzieci do szkoły jesienią i planowe rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu, nie ma żadnej pewności, że tak się faktycznie stanie. Tymczasem nauczanie zdalne okazało się bardzo kłopotliwe i zarówno rodzice, jak i uczniowie – tęsknią za tradycyjną szkołą. Mimo ogromnych nadziei na powrót do normalnego trybu nauczania, może się to jednak okazać niemożliwe.

Epidemia w Polsce – zmiany

Choć większość obostrzeń została już zdjęta, a Polacy przywykli do epidemii i coraz mniej się obawiają zakażenia – liczba zachorowań wciąż nie spada. Bywają także dni, gdy można nawet zauważyć wzrost. Tymczasem sytuacja jest dla wielu osób bardzo uciążliwa mimo mniejszych niż na początku zakazów – a najtrudniej znoszą sytuację właśnie dzieci. Tymczasem w związku z tym, że wciąż nie ma pewności, kiedy sytuacja się ustabilizuje i przewidywany jest ponowny szczyt liczby zachorowań w miesiącach jesiennych, nie można mieć pewności, że obostrzenia nie wrócą, a powrót dzieci do szkoły we wrześniu jest niepewny.

Przeczytaj także: Wpływ epidemii na dzieci – najmłodsi źle znoszą izolację 

Powrót dzieci do szkoły we wrześniu – czy będzie możliwy?

Specjaliści szacują szanse na powrót dzieci do szkół we wrześniu na oscylujące w okolicy 10%. To mniej, niż przewidywano. Kilka miesięcy temu liczyliśmy na to, że najgorsza sytuacja będzie trwała tylko do wakacji, później zaś będzie coraz lepiej. Tymczasem Polska wciąż jest jednym z krajów, w których liczba przybywających zakażeń nie maleje i utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Większość państw ma już szczyt zachorowań za sobą, tymczasem u nas sytuacja nie wygląda optymistycznie. 

Przeczytaj także: Zmniejszenie obostrzeń – konsekwencje widać w zachowaniu Polaków

Dziś trudno jeszcze przewidzieć jak rozwinie się epidemia – początkowo obowiązek noszenia maseczek miał obowiązywać nawet dwa lata, tymczasem nieoczekiwanie przestał obowiązywać w przestrzeni publicznej już po dwóch miesiącach. Wniosek, jaki można z tej sytuacji wyciągnąć jest taki, że sytuacja epidemiczna zmienia się bardzo szybko i trudno jest prognozować, jak będzie wyglądała we wrześniu.

Jak będzie wyglądała nauka w szkołach, jeśli zostaną one otwarte?

Pewne natomiast jest, że nawet, jeśli dzieci wrócą do szkół – ich funkcjonowanie będzie musiało się zmienić. Ze względu na bezpieczeństwo ilość osób w klasie nie będzie mogła być tak duża jak obecnie – dyrekcja będzie musiała podzielić uczniów na mniejsze grupy. Trzeba się także liczyć z tym, że poza uczniami i nauczycielami nikt nie będzie miał wstępu do budynku szkoły. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenia szkolne w czasie epidemii

Jak będzie wyglądała sytuacja, jeśli ilość zachorowań nie będzie spadać?

Minister zdrowia ostrzega przed możliwością pojawienia się drugiego szczytu zachorowań właśnie jesienią. Nie wiemy, jakie taka sytuacja przyniesie skutki, ale istnieją ogromne szanse na to, że dzieci do szkół na razie nie będą mogły wrócić, będzie natomiast kontynuowana nauka w domu. 

Jeśli dzieci wciąż będą uczyć się w domu, także sposób prowadzenia zajęć się zmieni. Nauczyciele mają dużo czasu na przygotowanie się na taką ewentualność, mniej obowiązków będą więc mieli rodzice. Zmiany będą jednak prawdopodobnie wymagały kilku godzin dziennie spędzonych przez dzieci przed monitorem komputera. Pojawia się więc dylemat dotyczący tego, jak wpłynie to na ich zdrowie – dotąd bowiem zalecano możliwie jak największe ograniczanie spędzania czasu w ten sposób. Z pewnością pojawią się także problemy techniczne – nie każda rodzina dysponuje bowiem wystarczającą ilością komputerów z dostępem do internetu, aby pogodzić pracę rodziców z nauką dzieci. Jak ten problem zostanie rozwiązany? Jeszcze nie wiemy.

ubezpieczenie dla dziecka

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC