Ubezpieczenia turystyczne

Wpływ epidemii na ubezpieczenie od kosztów rezygnacji

5/5 - (4 votes)

W normalnej sytuacji ubezpieczenie turystyczne zapewnia bezpieczeństwo podczas wyjazdu, a rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie kosztów rezygnacji to gwarancja zwrotu poniesionych wydatków w razie gdy wyjazd z ważnego powodu okaże się niemożliwy. Czy jednak ubezpieczenie zadziała, jeśli wycieczka jest odwołana z powodu ogłoszonej epidemii? Jaki jest wpływ epidemii na ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Trudny czas dla biur podróży

Od 20 marca 2020 roku trwa w Polsce stan epidemii. Kilka dni później ogłoszono całkowity zakaz wychodzenia z domu – poza wyjściem w ważnej sprawie, na przykład do sklepu, apteki czy sąsiada w potrzebie oraz pokonywaniem drogi do pracy. Jak w tej sytuacji radzą sobie biura podróży? Jest to jedna z tych branż, która dotknięta jest epidemią najbardziej. Odwołanie wszystkich wyjazdów to bowiem strata wszelkich przychodów. 

Przeczytaj także: Koronawirus uderza w turystykę

Jaki jest wpływ epidemii na ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Także towarzystwa ubezpieczeniowe odczuwają zmianę sytuacji na rynku. Choć wciąż sprzedawane są obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne, jakim jest OC oraz ubezpieczenia na życie, które zapewniają bezpieczeństwo także w czasie epidemii – brak jest zapotrzebowania na polisy turystyczne w czasie, gdy podróżowanie jest niemal niemożliwe. Oczywiście i od tej reguły jest kilka wyjątków, ale wszelkie wyjazdy w celach turystycznych zostały odwołane. Oznacza to, że sytuacja dotknęła także tę branżę.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie podróży służbowej

Wyjazdy kupione dużo wcześniej

Trzeba pamiętać, że obecna sytuacja dotknęła także osoby, które wyjazdy zaplanowały wiele miesięcy temu, kiedy nie było jeszcze wiadomo, że trzeba będzie je odwołać. Czy w takiej sytuacji poniesione koszty zostaną zwrócone? Okazuje się, że nie ma co do tego reguły. Polska Izba Turystyki (PIT) rekomenduje zwrot środków klientom, którzy nie mogą skorzystać z wykupionej wycieczki z powodu epidemii – ale nie jest to obowiązek biura podróży. Wszystko zależy więc od polityki firmy. Czy w takiej sytuacji jej klienci mogą skorzystać z ubezpieczenia od kosztów rezygnacji?

Przeczytaj także: Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży – kiedy ubezpieczyciel wypłaci świadczenie?

Jeśli osoba planująca podróż poniosła już jakieś koszty, ale boi się konieczności rezygnacji z wyjazdu, może się ubezpieczyć na taką okoliczność. Jednak nie w każdej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci świadczenie. Kiedy to nastąpi?

  • Nagłe zachorowanie

Najważniejszym powodem, z którego można odwołać wyjazd i nie martwić się o poniesione koszty, jest nagłe zachorowanie. Co więcej dotyczy to także osoby towarzyszącej oraz osób z bliskiej rodziny. Jeśli ktoś z nich lub sam ubezpieczony przed wyjazdem dozna urazu lub ciężko zachoruje i nie ma możliwości, żeby odzyskał zdrowie do czasu planowanego wyjazdu – ubezpieczyciel wypłaci świadczenie.

  • Kradzież dokumentów

Kolejnym ważnym  powodem, dla którego można odwołać wyjazd i odzyskać poniesione koszty, jest utrata dokumentów niezbędnych do odbycia podróży, na przykład paszportu.

  • Zdarzenia losowe

Jeśli wyjazd jest niemożliwy z powodu nagłego zdarzenia losowego, na przykład zalania mieszkania czy też wybuchu pożaru – także można bez przeszkód ubiegać się o zwrot pieniędzy poniesionych na rezerwację wyjazdu.

Lista powodów, z których można odwołać wyjazd posiadając ubezpieczenie od kosztów rezygnacji jest znacznie dłuższa. Ważne jest jednak, że aby otrzymać świadczenie od ubezpieczyciela, powód musi być nagły, ważny i niezależny od ubezpieczonego. Jaki jest zatem wpływ epidemii na ubezpieczenie od kosztów rezygnacji? Czy taki powód odwołania wyjazdu jest podstawą do wypłaty świadczenia? Okazuje się, że wszystko zależy od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wpływ epidemii na ubezpieczenie od kosztów rezygnacji

Aby dowiedzieć się, czy w sytuacji epidemii należne jest świadczenie, należy sprawdzić, jakie zapisy znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia wybranego ubezpieczyciela. Dla przykładu – firma AXA wstrzymała całkowicie sprzedaż ubezpieczeń od kosztów rezygnacji, a Signal Iduna zwraca pieniądze w przypadku odwołania wyjazdu z powodu zachorowania na Covid-19, jednak sam strach przed zachorowaniem nie skutkuje wypłatą świadczenia.

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC