Ogólne

Podatek od posiadania psa w 2020 roku – ile zapłacą właściciele czworonogów?

5/5 - (3 votes)

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, posiadanie psa jest dobrem luksusowym i od lat w niektórych miejscach na świecie trzeba za niego zapłacić. Ile wynosi podatek od posiadania psa w 2020 roku?

Podatek od posiadania psa

Podatek od posiadania psa nie jest nowym wynalazkiem. Pierwszy raz taki obowiązek pojawił się już w 1810 roku w Królestwie Prus. To wówczas właśnie uznano, że posiadanie psa jest luksusem. W Niemczech do dziś funkcjonuje ta opłata jako podatek komunalny, a jego wysokość uzależniona jest od regionu i rasy psa. Jak ta sprawa wygląda w Polsce? Otóż u nas podatek od posiadania psa funkcjonował do 2007 roku, od stycznia 2008 jednak został zniesiony, a w jego miejsce pojawiła się opcja wprowadzenia opłaty – decyzję na ten temat podejmuje jednak gmina. To także ona decyduje o wysokości opłaty. Oznacza to, że obowiązkiem nie są objęci wszyscy Polacy.

Podatek od posiadania psa w 2020 roku

Opłatę za posiadanie psa trzeba będzie uiścić do końca kwietnia bieżącego roku. Wszyscy, którzy zobowiązani są ją wnieść – muszą przestrzegać tego terminu. Jak wysoka jest to opłata? Podobnie jak wynagrodzenie minimalne, ZUS czy kary za brak OC – także ta opłata w tym roku wzrosła. Niewiele – ale w 2020 roku trzeba zapłacić około 2 zł więcej, niż w roku poprzednim. Oczywiście obowiązek zapłaty i dokładna wysokość ustalana jest przez rady gminy, jednak górna granica, której nie mogą przekroczyć jest stała i w 2020 roku wynosi 124 zł. Tę kwotę ustala resort finansów i jest to granica nieprzekraczalna. 

Czy podatek zapłacą tylko posiadacze psów?

Obecnie opłatę ustaloną przez gminy muszą zapłacić wyłącznie posiadacze psów. Nie dotyczy to więc właścicieli kotów czy innych zwierząt domowych. Co roku jednak pojawiają się nowe przepisy w polskim prawie, dlatego nie ma gwarancji, że ta sytuacja się nie zmieni.

Kto jest zwolniony z wnoszenia opłaty? Podatek od posiadania psa

Nie każdy posiadacz czworonoga jest zobligowany do zapłacenia podatku od psa, nawet jeśli mieszka w gminie, która nałożyła taki obowiązek na mieszkańców. Z opłaty są zwolnieni:

  • Właściciele psów przewodników

Posiadanie zwierzęcia, które jest specjalnie wyszkolone do pomocy osobie niepełnosprawnej – nie obliguje jej do wnoszenia jakiejkolwiek opłaty. Całe szczęście – posiadanie takiego zwierzęcia do zwykle i tak ogromny koszt. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenie dla psa przewodnika – co musi zawierać pakiet?

  • Właściciele hodowli

Z obowiązku wniesienia opłaty są także zwolnione osoby, które prowadzą hodowlę psów przeznaczonych na sprzedaż – a więc jest to działalność zarobkowa. W takim przypadku podatek byłby ogromny, a przecież na właścicielach zwierząt ciążą inne podatki, takie same jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej.

  • Seniorzy

Osoby, które przekroczyły 65 rok życia także nie muszą wnosić opłaty za posiadanie psa, pod warunkiem, że jest to jedno zwierze. Tyle dopuszczają przepisy.

  • Gospodarstwo rolne

Opłaty za posiadanie psa nie muszą także płacić mieszkańcy wsi prowadzący gospodarstwo rolne. W takim przypadku dopuszczalne jest bezpłatne posiadanie aż 2 psów – za następne niestety wymagana jest opłata. 

  • Personel dyplomatyczny

Także dyplomaci są zwolnieni z obowiązku wnoszenia opłaty. Jeśli na terenie gminy, która wprowadziła obowiązek zapłacenia za posiadanego psa znajduje się urząd konsularny lub mieszkają w niej przedstawiciele dyplomatyczni, którzy nie są obywatelami polskimi i nie posiadają stałego miejsca pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – mogą posiadać psy bezpłatnie.

Ubezpieczenie posiadanego psa

Warto także pamiętać o innych wydatkach związanych z decyzją o posiadaniu psa. Nie chodzi jednak wyłącznie o jedzenie ani okresowe wizyty u weterynarzy. Rozsądnie jest bowiem ubezpieczyć posiadane zwierzę. Dzięki polisie nie trzeba się martwić o pozostawionego w domu pupila bez opieki, na przykład w czasie hospitalizacji. Niektóre ubezpieczenia gwarantują także wypłatę odszkodowania za śmierć zwierzęcia. Jednym z polecanych ubezpieczeń jest pakiet Warta Dom Komfort +. Warto więc przyjrzeć się temu ubezpieczeniu i sprawdzić, co – oprócz ubezpieczenia domu – można zyskać kupując polisę.

Przeczytaj także: Ubezpieczenia dla zwierząt domowych

OC w życiu prywatnym

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC